MENU
klinika

"Vetmia kolektive"

Fotografi zhduk celularët!

20.09.2019 - 12:05

      Pikërisht tani, me të gjitha gjasat, këtë artikull po e lexoni nga celulari… Përfytyrojeni pak veten, sikur papritur, telefoni që keni në dorë të zhdukej. Do të jeni të vetmuar, apo pranë dikujt, praninë e të cilit, po e injoroni?

 

 

 

 

 

 

Ekranet që mbajmë me vete kudo, sikur po na përpijnë. Madje edhe mes një grupi miqsh, duket krejtësisht normale që të mbajmë sytë ngulur në ekranin e telefonit.

kolana e librave

 

 

 

 

 

 

Kjo është arsyeja që fotografi amerikan Eric Pickersgill, krijoi “Removed,” një seri fotosh për të na kujtuar se sa i çuditshëm qëndrimi ynë. Në çdo fotografi, pajisjet elektronike janë zhdukur dhe pamjet janë të trishtueshme dhe absurde…

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Për herë të parë në Shqipëri

“Nadar, mes rregullave dhe tekave”