MENU
klinika

Deklarata e presidentit francez

Macron: Ndërtimi i një France të re është fiksimi im

20.09.2019 - 14:26

Presidenti Emmanuel Macron ka thënë se ai beson se protestat e “Jelekverdhëve”, që tronditën Francën që prej vitit të kaluar kanë qenë të mira për të pasi ata e bënë atë të dëgjojë dhe të komunikojë më mirë, në një intervistë të botuar të enjten në të cilën ai u zotua të vazhdojë ndërtimin e një France të re.

Protestat e “Jelekverdhëve” (gilets jaunes), të cilat shpesh u shndërruan në përleshje të dhunshme me policinë, shpërthyen nëntorin e kaluar, me demonstruesit që akuzuan Macron se nuk kishte dijeni për nevojat e popullit të thjeshtë francez.

Tani pas dy vjetësh në mandatin e tij pesë-vjeçar, Macron shpreson që në fazën tjetër të mandatit të tij të përqëndrohet në vizionin e tij ambicioz për reformimin jo vetëm të Francës, por edhe të BE-së.

“Në një farë mënyre, verdhat e xhinseve ishin shumë të mira për mua,” i tha Macron revistës Time në një intervistë për faqet e para. “Sepse më kujtoi kush duhet të isha.”

“Sfida ime është të dëgjoj njerëzit shumë më mirë sesa në fillim,” tha ai, për artikullin me titull “Momenti i Macron”. “Tani, unë mendoj se duhet të marr më shumë kohë për të shpjeguar se ku jemi dhe çfarë duam të bëjmë saktësisht”, shtoi ai.

Time citoi Macron të thoshte se ai ishte aktualisht në një periudhë të quajtur “Lugina e Vdekjes” midis përcaktimit të reformave të tij dhe fryteve të tyre.

“Fundi i Luginës së Vdekjes është dita kur do të kemi rezultate,” tha ai. “Ndërtimi i kësaj France të re është fiksimi im.”

Protestat në Francë filluan në nëntor të vitit të kaluar dhe vazhduan për muaj të tërë. Ato nisën pas pakënaqësive për rritjen e çmimit të karburanteve, por vazhduan edhe për pakënaqësi të tjera ndaj politikave të Qeverisë së Macronit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shqetësimet e Ministrit të Financave

‘Jelekverdhët’, katastrofë ekonomike për Francën

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, viti i humbjeve të mëdha për Evropën…