MENU
klinika

Profil

Ndahet nga jeta Zhak Shirak, ish-presidenti i Francës

26.09.2019 - 12:47

Ish-presidenti francez Zhak Chirac, i cili kishte një nga karrierat më të gjata politike në Evropë, ka vdekur në moshën 86 vjeç.

Për disa vjet ai kishte vuajtur nga humbja e kujtesës, që thuhej se ishte e lidhur me një formë të sëmundjes së Alzheimerit ose me goditje që ai kishte patur gjatë kohës që ishte në detyrë.

Shirak, i cili ishte kreu i shtetit nga 1995 deri në 2007, pati një nga karrierat më të gjata politike të vazhdueshme në Evropë, dy herë president, dy herë kryeministër dhe 18 vjet si kryetar i Parisit.

Megjithëse ai e la Francën po aq të ndarë dhe duke luftuar me borxhin në rritje, pabarazitë dhe papunësinë siç e gjeti, ai ishte një nga politikanët e preferuar të francezëve.

Shirak do të mbahet mend ndërkombëtarisht për kundërshtimin e fortë të Francës ndaj pushtimit të Irakut të udhëhequr nga SHBA në 2003. “Lufta është gjithmonë zgjidhja e fundit. Gjithmonë është dëshmi e dështimit. Gjithmonë është zgjidhja më e keqe, sepse sjell vdekje dhe mjerim”, tha ai një javë para se forcat e koalicionit të udhëhequra nga SHBA të pushtonin Irakun.

Një nga gjestet më të mëdha të Shirak ishte pranimi i historisë franceze, duke i bërë qytetarët të ndërgjegjshëm se Franca në tërësi ishte përgjegjëse për mbledhjen e rreth 76,000 hebrenjve të dërguar në kampe të vdekjes naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Shirak do të mbahet mend mbi të gjitha si një mjeshtër në artin e joshjes politike.

Pas një gjyqi historik në vitin 2011, ai u bë ish-presidenti i parë që u dënua për korrupsion pas akuzave për një skandal të financimit të partisë kur ishte kryetar i Parisit.

Kur Chirac u bë president në 1995, ai premtoi të shëronte “frakturën sociale”, papunësinë, ndarjen dhe pabarazitë që kishin dominuar Francën. Por në vend të kësaj, reforma e kontestuar e pensioneve të qeverisë së tij dhe paketa e planifikuar e masave shtrënguese të sigurimeve shoqërore bëri që deri në 2 milion njerëz të dilnin në rrugë.

Në vitin 2002, ai u rizgjodh president me 82% të votave. Në 2002 ai ra dakord për pagesat e politikës së përbashkët bujqësore me Gjermaninë, duke siguruar rritjen e popullaritetit.

Në shtëpi, ai u kritikua më shumë për dështimin për të administruar ndryshimin në Francë, shmangien e reformave dhe lejimin e pabarazive të acarohen.  Vlerësimet e tij të popullaritetit në fund të mandatit të tij ishin më të ultat nga çdo president që nga lufta.

Ndër historitë e tij të suksesit në detyrë ishte lufta e tij për të përmirësuar sigurinë në rrugë e cila u llogarit se kishte shpëtuar 8,500 jetë në katër vjet. Ai përfundoi shërbimin e detyrueshëm ushtarak dhe uli mandatin presidencial nga shtatë vjet në pesë.

Ai pretendoi imunitetin si president, por kur u largua nga detyra ai u bë me shpejtësi ish-presidenti i parë i dënuar për një krim. Në moshën 79 vjeç, atij iu dha një dënim me dy vjet burg, pasi u shpall fajtor për përvetësim të fondeve publike si kryetar i Parisit, në mënyrë që të financonte në mënyrë të paligjshme palën e djathtë që ai drejtoi.

Ishte një shenjë e jetës dhe fatit të jashtëzakonshëm të Shirak.