MENU
klinika

Editorial i Financial Times

Perëndimi s’mund t’i harrojë ‘gabimet’ e Putinit

15.09.2019 - 12:53

Armët në lindje të Ukrainës nuk kanë qenë asnjëherë të heshtura, por për tre vjet diplomacia që synon zgjidhjen e konfliktit të nxitur nga Rusia është ‘ngrirë’; së bashku me marrëdhëniet e Rusisë me perëndimin.

Tani duket se situata po ndryshon. Kievi dhe Moska fundjavën e kaluar shkëmbyen 70 të burgosur. Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Vladimir Putin i Rusisë, që të dy do të takojnë Angela Merkel të Gjermanisë dhe presidentin e ri të Ukrainës Volodymyr Zelensky në samitin e parë të “Normandia Four” që nga viti 2016.

Rivendosja e një forme dialogu me Moskën është e vonuar, por Macron duhet të veprojnë me kujdes.

Popullaritetit që gëzoi presidenti rus pas aneksimit të vitit 2014 të Krimesë është shkatërruar plotësisht. Ai përballet me pakënaqësi pas pesë vjetësh të rënies së të ardhurave dhe rritjes së moshës së pensionit vitin e kaluar.

Partia pro-Putin e Rusisë së Bashkuar pësoi humbje në zgjedhjet e qyteteve në Moskë të dielën e kaluar edhe pse disa kandidatë të opozitës u ndaluan nga votimi.

Tani Macron është duke e prezantuar veten si një tregtar i fuqisë në tërë Evropën dhe Francën si një fuqi ringjallëse.

E vetmja rrugë për paqen në Donbass, megjithatë, është marrëveshja e Minsk II që Poroshenko pranoi në shkurt 2015. Ajo parashikon mbajtjen e zgjedhjeve në rajonin Donetsk dhe Lugansk të pushtuar nga Rusia, dhe Kiev t’u japë atyre “status special” që përfshin një autonomi të gjerë. Kiev këmbëngul se statusi i tillë duhet të jetë i përkohshëm.

Rreziku është që një president francez i etur për të ndërmjetësuar një marrëveshje mund të detyrojë kompromise të gjykuara keq për një president të papërvojë ukrainas të prirur të bëjë një të tillë.

Edhe nëse një marrëveshje mund të bëhet në Ukrainën Lindore,  duhet të ketë lehtësim të sanksioneve ndaj Rusisë, por kjo nuk duhet të çojë në një normalizim të marrëdhënieve perëndimore me Moskën.

Për hir të sigurisë evropiane, dhe bashkëpunimit për çështje nga marrëveshja bërthamore e Iranit deri tek Venezuela, rivendosja e një dialogu me Rusinë është shumë e rëndësishme.

Macron u tha ambasadorëve francezë muajin e kaluar se “largimi i Rusisë larg Evropës është një gabim i thellë strategjik”. Ai duhet të kujtojë se Putin, përmes veprimeve të veta, e largoi Rusinë, dhe që prej asaj kohe nuk ka bërë asgjë për të ndryshuar sjelljen e tij.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Euroskepticizëm apo eurorealizëm?

“Ballkanizimi” i Evropës