MENU
klinika

Vizitat e Xi Jinping

Mesazhi i fshehur i Kinës për Indinë

14.10.2019 - 17:07

Regjimi i Kinës po kërkon të ketë vulën e tij kudo në botë. Ai dëshiron të hyjë në çdo familje, në çdo vend, në atë që vëzhguesit e quajnë imperializëm post-modern.

Kjo ishte e natyrshme në mënyrën se si Kina shënoi samitin joformal midis Presidentit Xi Jinping dhe kryeministrit Narendra Modi në Mamallapuram javën e kaluar.

Xi Jinping ka patur disa takime këtë javë. Pakistani mbetet një kundërshtar i Indisë, Nepal është mbajtur prej kohësh si një mik i palëkundur i Indisë.

Kina, aktualisht, po përpiqet të investojë në Nepal. India mund të mos e pëlqejë atë, por nuk ka shumë mundësi ta pranojë, veçanërisht në një kohë kur ngadalësimi ekonomik ka lidhur duart e qeverisë Modi.

Gjatë vizitës së Imran Khan, Kina bëri dy kthesa. Së pari, hoqi referencën për rezolutën e Këshillit të Sigurimit të KB në lidhje me Kashmirin  dhe caktoi orar për takim joformal me Narendra Modin.

Sidoqoftë, përpara se qeveria indiane të mund të analizonte pozicionin kinez, Xi Jinping pati një takim me Imran Khan. India kundërshtoi por nuk mund të shkonte deri në masën e shtyrjes së samitit joformal tani.

Kina, në një mënyrë, manipuloi Indinë për të dhënë mesazhin e saj që administrata Xi Jinping do të vazhdojë ta ngacmojë Indinë duke mbajtur një degë ulliri drejt saj.

Me përfundimin e vizitës në Xi Jinping në Indi, media shtetërore Xinhua citoi presidentin kinez të thoshte: “Vallja e elefantëve dhe dragonjve është zgjidhja e vetme e saktë për Kinën dhe Indinë” ndërsa avokon të merret me dallimet “në mënyrën e duhur”. Raporti nuk shpjegoi “ndryshimet” ose “mënyrën e duhur”. Të dy tani varen nga përkufizimi i dhënë nga Xi Jinping.

Vizita e Xi Jinping në Nepal ishte vizita e parë nga një president kinez në 23 vjet. Vizita e fundit ishte kur Nepal ishte akoma duke eksperimentuar me demokracinë parlamentare dhe varej shumë nga India për gjithçka.

India ende mbetet partneri më i madh tregtar i Nepalit dhe është porta e saj për në botë, por nën Xi Jinping, Kina po përpiqet të largojë Indinë nga pozicioni i saj i tepërt.

Kina dëshiron të bëjë presion mbi Indinë për t’u bashkuar me projektin e saj BRI. Pa mbështetjen indiane, projekti masiv kinez nuk do të arrijë objektivin e tij për të patur një rrugë të përbashkët transporti të tregtisë globale.

Në Nepal, Xi Jinping tha se çdo përpjekje për të ndarë Kinën do të “shkatërrohet”. Ky ishte më shumë një mesazh për Nepalin dhe Indinë sesa Tibetët.

E parë si një e plotë, të tre angazhimet diplomatike të Xi Jinping kishin një mesazh të fshehur për Indinë: Kina është liderja e re globale dhe India duhet të rivlerësojë marrëdhëniet e saj me fqinjin verior.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN