MENU
klinika

A ndikon Kashmiri?

Pse marrëdhëniet Kinë-Indi nuk përmirësohen?

13.10.2019 - 15:46

Kina dhe India dëshirojnë dëshpërimisht të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre tregtare. Por duket se sa herë që udhëheqësit e vendeve takohen, jo gjithmonë gjërat shkojnë mirë.

Konikti në Kashmir vazhdon, por të paktën këtë herë, Pekini nuk është i përfshirë direkt në konflikt. Tensionet u shtuan kohët e fundit kur New Delhi rrëzoi statusin e veçantë të shtetit indian Jammu dhe Kashmir, duke i dhënë fund autonomisë së tij.

Si India dhe Pakistani rival pretendojnë sovranitetin mbi të gjithë Kashmirin.

New Delhi është i prirur ta mbajë Kinën jashtë mosmarrëveshjes.

Sipas Hindustan Times, zyrtarët indiane thanë se ndryshimi i fundit në statusin për Jammu dhe Kashmir “nuk do të diskutohet” kur Xi dhe Modi të takohen këtë javë, me bisedime që pritet të përqëndrohen në çështjet e tregtisë.

Të mërkurën, megjithatë, Kryeministri i Pakistanit Imran Khan u takua me Xi në një përpjekje të dukshme për të marrë mbështetje përpara samitit të Modi. Pas bisedimeve, Xi tha se “Kina mbështet Pakistanin për të mbrojtur të drejtat e veta të ligjshme dhe shpreson se palët përkatëse mund të zgjidhin mosmarrëveshjet e tyre.

Si përgjigje, zëdhënësi i punëve të jashtme indiane Raveesh Kumar tha se qëndrimi i New Delhi “ka qenë i qëndrueshëm dhe i qartë.

Partnerë tregtarë

Kina ka lidhje të ngushta ekonomike, diplomatike dhe ushtarake me Pakistanin, duke e bërë atë një nga aleatët më të afërt të vendit në rajon.

Pakistani mund të jetë një “aleat i të gjithëve”, por janë konsumatorët indianë që mund të ndihmojnë  Kinën  të mos ketë probleme ekonomike.

Marrëdhënie e vështirë

Si dhe problemet e mundshme politike të shkaktuara nga marrëdhëniet e saj me Pakistanin, Kina ka një numër mosmarrëveshjesh të gjata me Indinë, si diplomatike, ashtu edhe territoriale.

Konkurrenca ekonomike dhe strategjike midis Kinës, një shtet me një parti të qeverisur nga komunistët, dhe India – demokracia më e madhe në botë – është intensifikuar gjithashtu në vitet e fundit pasi Pekini filloi të zgjerojë ndikimin e tij në oborrin e shtëpisë tradicionale të Indisë, veçanërisht përmes ambiciozit “Rruga e re e mëndafshtë”.