MENU
klinika

Nga The Washington Times

Pse Putin hesht për skandalin ‘Ucrainagate’?

10.10.2019 - 11:46

Presidenti rus Vladimir Putin ka qëndruar shumë i qetë gjatë javëve që nga koha kur shpërtheu skandali për telefonatën e Presidentit Trump me homologun ukrainas Volodymyr Zelensky.

Putin ka folur shumë pak. Javën e kaluar, ai tha se nuk shihte asgjë të keqe me ofertën e Trump për të bindur Zelenskyn për një hetim mbi marrëdhëniet e biznesit të ish-nënkryetarit Joseph R. Biden, një pretendent i Partisë Demokratike për të sfiduar Trump në vitin 2020 dhe djali i tij Hunter.

Presidenti rus, një agjent i KGB, tha se transkriptimi i thirrjes telefonike të 25 korrikut nuk përmbante asnjë provë se Trump “kërkoi kompromentimin e materialit me çdo çmim ose kërcënoi Zelensky se ai do të ndalonte ndihmën për Ukrainë. ”

“Kjo nuk na shqetëson,” tha ai, duke këmbëngulur se ai nuk ishte i interesuar të diskutonte.

Kievi ka pasur mbështetje nga kongresi në Uashington për betejën e tij 5-vjeçare kundër separatistëve të mbështetur nga Kremlini në rajonin lindor Donbas. Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 1 milion u zhvendosën që kur filluan luftimet në 2014.

Por strategët rusë llogaritin se mbështetja ndër-partiake për ushtrinë e Ukrainës në Uashington tani është në rrezik.

“I lutemi Kremlinit, megjithëse nuk ka absolutisht asnjë detyrim,të flasë me zë të lartë,” tha Abbas Gallyamov, një ish-shkrimtar i fjalimeve të Kremlinit i cili tani është një këshilltar politik. “Nuk e di nëse kjo ishte pjesë e planit të Trump, por ai i ka dhënë Putinit një dhuratë tjetër të shkëlqyer.”

Putin ka arsye të tjera për t’u ndjerë i kënaqur me shfaqjen e dramave politike në Kiev dhe Uashington, tha Tatiana Stanovaya, drejtuese e firmës për analiza politike R.Politik dhe një specialiste në Kremlin.

Një nga këto është rrëzimi i Kurt Volker, i dërguari special i Departamentit të Shtetit për Ukrainën, i cili dha dorëheqjen muajin e kaluar si i dërguar vetëm disa orë pasi u njoftua se ai do të thirrej për të dëshmuar në hetimin e Kongresit për marrëdhëniet e Trump me Ukrainën.

Televizioni shtetëror rus u gëzua për largimin e papritur të Volker. Sergei Markov, një analist pro-Kremlin, e quajti atë një “demon të keq”.

Por problemet e Zelenskyt nuk janë të gjitha lajme të mira për Kremlin.

Putin tani do të shqetësohet se mund të botohen edhe transkriptet e bisedave të tij me Trump, një objektiv i mundshëm për ligjvënësit demokratë në hetimin e tyre.

Putin ka zhvilluar 11 thirrje telefonike me Trump që kur hyri në Shtëpinë e Bardhë. Të dy udhëheqësit janë takuar personalisht disa herë, shpesh me një përkthyes të pranishëm. Kremlin këmbënguli javën e kaluar që Moska do të duhej të jepte lejen e saj për të botuar transkriptet e bisedave.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga The Wall Street Journal

Putin po shijon një tjetër fitore…