MENU
klinika

Disa këshilla

Zakonet e gjumit që na ndihmojnë të humbim peshë!

26.12.2019 - 13:39

Gjatë natës trupi juaj djeg midis 300 dhe 400 kalori! Kjo pothuajse është e barabartë me sasinë e energjisë që harxhoni në një orë të gjatë. Ekspertët pretendojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike.

Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme t’i përmbahen zakoneve të caktuara që mund të rritin metabolizmin tuaj në gjumë.

Ne u bëmë kuriozë për të zbuluar se cilat janë këto zakone. Këtu janë disa këshilla që mund t’i gjeni të dobishme nëse dëshironi të humbni peshë me përpjekjen minimale.

  1. Ftohtë.

Ekspertët rekomandojnë të mbani temperaturën tuaj në dhomë gjumi rreth 18 ° C (64.4 ° F) gjatë natës për të rritur metabolizmin tuaj. Studimet kanë treguar se një mjedis më i freskët aktivizon qelizat yndyrore, të cilat janë përgjegjëse për termorregullimin. Kur flini në një dhomë të ftohtë ose flini lakuriq, trupi juaj fillon të djegë më shumë energji për të ruajtur nxehtësinë. Kjo është arsyeja pse ju mund ta gjeni veten më të dobët në mëngjes.

  1. Pini ca lëng rrushi.

Lëngu i rrushit ndihmon në djegien e kalorive falë një substance të veçantë të quajtur resveratrol. Kthen yndyrën e keqe të bardhë në yndyrë beige. Kur fle, trupi juaj përdor yndyrë beige për t’ju mbajtur të ngrohtë. Kështu, të keni një filxhan lëng rrushi përpara se të shkoni në shtrat do t’ju detyrojë të heqni qafe yndyrat e tepërta në vend që ta ruani atë. Shkoni për lëngje të freskëta për të shmangur marrjen e panevojshme të sheqerit.

  1. Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë.

Një orar i parregullt i gjumit është i lidhur me shtimin e peshës së tepërt, thonë studimet. Normalisht është hormoni melatonin që na thotë se kur të shkojmë në shtrat. Ndihmon gjithashtu në aktivizimin e qelizave yndyrore beige që ndihmojnë në djegien e kalorive.

Nëse regjimi juaj është në kundërshtim, ju ndërhyni në prodhimin e melatoninës dhe privoni veten nga gjumi cilësor. Si rezultat, ju mund të ndjeheni të lodhur në mëngjes dhe dëshironi ushqime me kalori të lartë për të rritur energjinë tuaj. Nëse doni ta shmangni këtë, shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë.

  1. Fshihni pajisjet tuaja gjatë natës.

Një rutinë e paqëndrueshme nuk është e vetmja gjë që shqetëson prodhimin e melatoninës. Drita e tepërt nga pajisjet tona është një arsye tjetër që nuk mund të flemë siç duhet. Është vërtetuar se drita blu nga telefonat tanë të zgjuar vonon prodhimin e melatoninës. Prandaj, ju duhet më shumë kohë që të bini në gjumë dhe zgjoheni të lodhur.

  1. Keni një meze të lehtë proteinike.

Nuk ka asgjë të keqe në snack para se të shkoni në shtrat nëse e bëni mirë. Shkoni për ushqime që janë të pasura me proteina, si kos grek, djathë me pak yndyrë, gjalpë kikiriku. Ata do të rrisin normën tuaj metabolike dhe do të ndihmojnë muskujt tuaj të rriten.