MENU
klinika

Edhe pse gjyqi vazhdon...

Trump do të jetë president edhe 4 vjet të tjera!

26.01.2020 - 13:53

Në Senatin amerikan nisi të martën gjyqi për shkarkimin e mundshëm të Presidentit Donald Trump. Është hera e tretë në historinë e vendit që një kryetar shteti përballet me akuzat për shkelje të detyrës, që i rrezikojnë postin. Por ka disa gjëra që duhet t’i dimë për këtë proces.

  1. A bëri Trump një vepër të padrejtë?

Po. Përpjekja e tij për të marrë ndihmë një fuqi të huaj për ta ndihmuar atë të fitojë zgjedhjet e vitit 2020. Kjo shihet si ndërhyrje në sovranitetin dhe demokracinë amerikane.

  1. A do ta dënojë Senati dhe do ta largojë nga detyra?

Jo. Klauzola kërkon që dy të tretat e Senatit të votojnë për ta larguar atë. Kjo do të thotë që edhe nëse secili prej 45 senatorëve demokratë dhe dy senatorë të pavarur votojnë për heqjen e Trumpit, 20 republikanë do të duhet të bashkohen me ta që Trump të largohet. Shanset që 20 senatorë republikanë do ta bëjnë këtë janë praktikisht zero.

  1. Pse e mbështesin Trumpin 90% e votuesve republikanë?

Sepse ai i ka bindur ata se është në anën e tyre dhe se ai është viktimë e një komploti të orkestruar nga themelimi dhe burokratët e “shtetit të thellë”.

  1. Si e ka ruajtur Trump mbështetjen e tyre?

Duke gënjyer vazhdimisht, duke përdorur shtypin, duke u mbështetur në makinën e tij të propagandës (Fox News), dhe duke përdorur Twitter dhe Facebook.

  1. Nga vijnë paratë?

Miliarderët, drejtorët kryesorë, drejtuesit e korporatave dhe banorët e Wall Street vazhdojnë të financojnë partinë republikane dhe dhe makinën e propagandës së Trump. Ata po e bëjnë këtë sepse Trump tashmë iu ka premtuar shumë nëse merr një mandat të dytë.

  1. A do ta ndryshojë gjyqi i Senatit opinionin publik për Trump?

Jo. Vlerësimet e përgjithshme tregojnë se jo. Në sondazhet më të fundit, 40% e amerikanëve (përfshirë atë 90% të votuesve republikanë) miratojnë mënyrën se si Trump po e kryen punën e tij si president, ndërsa 58% thonë se nuk e pranojnë. Këto përqindje janë saktësisht të njëjta me ato në shtator, përpara se të niste hetimi zyrtar të fajësimit.

  1. Çfarë do të thotë e gjithë kjo për zgjedhjet e vitit 2020?

Në fakt e gjitha kjo nuk ka të ngjarë të ndikojë tek shumica e amerikanëve që nuk duan që Trump të rizgjidhet.

Në vitin 2020, “vala blu” mund të jetë një tsunami.

Robert Reich, është profesor i politikave publike në Universitetin e Kalifornisë në Berkeley dhe autori i Saving Capitalism: Për Shumë, Jo Pak.

Përkthyer dhe përshtatut nga The Guardian/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'do të ndodhë me presidentin amerikan?

Hetimet për shkarkimin/ Cilat janë fazat e ardhshme?