MENU
klinika

Zbulojini

Ushqimet që përdorim për të eliminuar problemet shëndetësore

13.02.2020 - 14:22

Tani që mjekësia po zhvillohet kaq shpejt, ilaçet vijnë në të gjitha format dhe dozat e mundshme. Kurdoherë që hasim një problem shëndetësor, përpiqemi të kuptojmë se cilat kapsula, tableta apo pika duhet të marrim për të lehtësuar simptomat.

Spinaqi, shafrani dhe bananja – këto produkte shoqërohen me gatimin. Sidoqoftë, në shumë raste, pronat e tyre unike i bëjnë ato të punojnë po aq mirë sa ilaçet.

Këtu, ne duam t’ju tregojmë për përfitimet shëndetësore të disa ushqimeve të zakonshme për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar ndonjëherë.

  1. Shafran

Kjo erëz e zakonshme është një antioksidant i mirë natyror që mbron shëndetin e syve duke luftuar radikalet e lira. Kurkumina e gjetur në shafran ndihmon në parandalimin e mjegullës së shikimit dhe vonimin e shfaqjes së kataraktit. Gjithashtu mbron sytë nga toksinat që shkaktojnë kataraktet dhe parandalon ndërlikimet që njerëzit mund të kenë pas operacionit të kataraktit.

Studimet kanë treguar që kurkumina mund të ndihmojë në uljen e simptomave të depresionit falë vetive të tij antioksidues. Ndërsa efektet antidepresive të shafranit janë ende duke u studiuar, është vërtetuar se mund të ndikojë në mekanizmat që shkaktojnë zhvillimin e depresionit. Në veçanti, kurkumina mund të rikthejë serotoninën dhe dopaminën, e cila përfundimisht çon në përmirësimin e humorit.

Sipas provave, një numër molekulash të përfshira në inflamacion pengohen me sukses nga kurkumina që gjendet në shafran. Kjo veti anti-inflamatore e bën shafranin  të lehtësojë dhimbjet dhe ënjtjet, në veçanti, në pacientët me artrit.

  1. Banane

Lëvorja e bananës është një nga ilaçet shtëpiake që mund të provoni për të lehtësuar lëkurën e mavijosur dhe ta bëni atë të shërohet më shpejt. Aplikoni pjesën e lëkurës në zonën e prekur gjatë natës. Përsëriteni procedurën nëse është e nevojshme.

Bananet janë të pasura me kalium, vitaminë C dhe B6, gjë që i bën ato mjaft të dobishëm për shëndetin e zemrës. Marrja e lartë e kaliumit zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Bananet do të ofrojnë mbështetje të mirë për sistemin tuaj të tretjes në rast të diarresë. Ky frut do të rivendos sasinë e nevojshme të fibrave, kaliumit dhe elementëve të tjerë që humbasin gjatë diarresë dhe do të përmirësojnë tretjen tuaj.

Bananet gjithashtu do ju ndihmojnë për të larguar thatësinë dhe kruajtjen e kokës. Do të ushqejë dhe hidratojë lëkurën duke hequr inflamacionin.

  1. Spinaq

Falë përmbajtjes së tij të lartë të kaliumit, magnezit dhe mineraleve të tjera, spinaqi rekomandohet për stabilizimin e presionit të gjakut. Studimet kanë treguar që një dietë e pasur me spinaq mund të ndihmojë në ruajtjen e shëndetit të mirë kardiovaskular.

Vitamina K që gjendet në spinaq është jashtëzakonisht e rëndësishme kur bëhet fjalë për parandalimin e frakturave të kockave. Vitamina K përmirëson shëndetin e kockave dhe siguron thithjen më të mirë të kalciumit.

Spinaqi gjithashtu përmban vitaminë A në sasi të mëdha, gjë që e bën atë një produkt të mirë për lëkurën tuaj, flokët dhe bukurinë në përgjithësi. Vitamina A kontrollon prodhimin e vajit në poret e lëkurës dhe në gjëndrat e flokëve. Spinaqi është gjithashtu i pasur me vitaminë C e cila është thelbësore për ndërtimin e kolagjenit që siguron strukturë për flokët dhe lëkurën.

  1. Kopër

Vajrat esencialë që gjenden në kopër janë qetësues të përsosur që e bëjnë koprën një ilaç të mirë për pagjumësinë. Flavonoidet dhe vitamina B që gjenden në kopër, mirëmbajnë prodhimin e enzimave dhe hormoneve të caktuara që sigurojnë gjumë të mirë.

Farat dhe gjethet e koprës mund të përdoren si aromë natyrale e gojës. Vajrat esencialë që përmbajnë kopër kanë veti të mira antimikrobike që mund të parandalojnë infeksionet në zgavrën e gojës.

  1. Shegë

Disa studime kanë demonstruar vetitë e mundshme anti-inflamatore të shegës, të cilat shpjegohen nga përmbajtja e lartë e antioksidantëve në këtë frut.

Studime të tjera kanë treguar potencialin e marrjes ditore të lëngut të shegës për 2 javë për të ulur presionin e gjakut tek pacientët me hipertension. Marrja e rregullt e lëngut të shegës gjithashtu konsiderohet se është e dobishme për përmirësimin e rrjedhës së gjakut te pacientët me sëmundje të zemrës.

Falë vitaminave dhe mineraleve që përmbajnë shegët, marrja e këtyre frutave është e aftë të rrisë përqendrimin e hemoglobinës dhe numërin e qelizave të kuqe të gjakut.