MENU
klinika

Turizmi në rrezik

BBC/ Koronavirus ‘do pushojë’ miliona njerëz nga puna

13.03.2020 - 09:30

Këshilli Botëror i Udhëtimit dhe Turizmit (WTTC) thotë se deri në 50 milion vende pune mund të humben për shkak të pandemisë. Shefi ekzekutiv i saj, Gloria Guevara, tha se shpërthimi “paraqet një kërcënim të rëndësishëm për industrinë”. Lajmet vijnë pasi mijëra fluturime ndërkombëtare u anuluan dhe disa firma të sigurimeve pezulluan mbulesën e udhëtimit për klientët e rinj. Shifrat e reja nga WTTC sugjerojnë se sektori i udhëtimeve mund të tkurret deri në 25% në vitin 2020.

Trupi tregtar u bën thirrje qeverive të ndërmarrin disa hapa për të mbrojtur industrinë, duke përfshirë:
-Heqja ose thjeshtimi i vizave kur është e mundur, si dhe ulja e kostove:
-Relaksimi i “barrierave të panevojshme” në porte dhe aeroporte:
-Ulja e taksave të udhëtarëve siç është Detyrimi i Pasagjerëve Ajror:
-Rritja e buxheteve për promovimin e destinacioneve të udhëtimit.

Por zonja Guevara shtoi: “Udhëtimi dhe turizmi kanë forcën për të kapërcyer këtë sfidë dhe do të shfaqen më të fortë”.
Industria e turizmit është prekur masivisht nga përhapja e koronavirusit, pasi shumë vende kanë futur kufizime të udhëtimit në përpjekje për të përmirësuar përhapjen e saj. Firma e anijeve të lundrimit Princess Cruises po pezullon të gjitha operacionet për 60 ditë. Një prej lundrimeve të tij u mbajt jashtë kostos së San Francisko për pesë ditë pasi 21 pasagjerë u testuan pozitivë për virusinBritish Airways, EasyJet dhe Norwegian Air kanë ndërprerë të gjitha fluturimet në përgjigje të shpërthimit.

“Koreja Ajrore” madje paralajmëroi që koronavirusi mund të kërcënonte mbijetesën e tij. Numrat e pasagjerëve të linjës ajrore kineze ranë me 84.5% muajin e kaluar, duke nxjerrë në pah ndikimin e madh ekonomik në vendin nga origjina e virusit.
Rregullatori i saj i aviacionit tha të enjten se rënia kishte shkaktuar një rënie të të ardhurave prej 21bn-juan (2.35bn). Ekspertët e industrisë së udhëtimit kanë shprehur shqetësime në lidhje me turistët kinezë që mbahen në shtëpi

Në Mbretërinë e Bashkuar, për shembull, ka pasur 415,000 vizita nga Kina në 12 muaj deri në shtator 2019, sipas VisitBritain. Udhëtarët kinezë gjithashtu kalojnë tre herë më shumë sesa një vizitor mesatar në Mbretërinë e Bashkuar me 1.680 £ secila. Ndërsa ngjarjet më të mëdha anulohen dhe numri i anulimeve të fluturimit rritet, ka frikë se industria mund të marrë një goditje më të madhe.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nag BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

Konkurrenca në biznes e dy gjigandëve

CNBC/ Amerika nuk po fiton para në Kinë!?

Goditja e naftës, një shans për industrinë

CNBC/ “Durojmë sot për të marrë fitimet nesër”

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”