MENU
klinika

"Se sa do të zgjasë varet nya dy gjëra..."

CNBC/ FMN: Bota është në recesion falë COVID-19

28.03.2020 - 11:44

Shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva tha të Premten se ekonomia globale tani është në recesion falë COVID-19, por që ajo ka zemër të shikojë liderët botërorë përfundimisht të kuptojnë se vetëm një përpjekje e koordinuar do të jetë në gjendje të frenojë përhapjen e koronavirusit të romanit.

“Ne kemi deklaruar që bota tani është në recesion dhe se gjatësia dhe thellësia e këtij recesioni varen nga dy gjëra: Përmbajtja e virusit dhe një reagim efektiv, i koordinuar ndaj krizës,” tha ajo për Sara Eisen të CNBC. “Jam shumë e inkurajuar nga ajo që shoh tani. Unë shoh shumë mirëkuptim [midis udhëheqësve global] që nëse ne nuk e sulmojnë kudo, ne nuk do të jemi në gjendje të dalim prej saj”,- shtoi ajo.”Ne nuk duhet të shkojmë … me masa të vogla tani kur e dimë se është një krizë gjigande,” tha ajo disa minuta më vonë. “Ne kurrë nuk kemi parë që ekonomia botërore të qëndrojë e qetë. Këtë po bëjmë tani. Se si ne vazhdojmë ta rigjallërojmë atë është një temë tjetër e rëndësishme.”

FMN ka ndërmarrë masa të jashtëzakonshme gjatë javëve të fundit për të ndihmuar në luftimin e numrit ekonomik COVID-19, dhe përpjekjet për të përmirësuar përhapjen e tij, ka pasur në ekonomitë rreth e rrotull globit. Më 16 mars, organi ndërkombëtar tha se “qëndron gati” për të përdorur aftësinë e tij të huazimit prej 1 trilion dollarësh për të ndihmuar vendet në mbarë botën që po luftojnë me ndikimin humanitar dhe ekonomik të koronavirusit të ri. Georgieva shkroi në atë kohë që një mbështetje e tillë mund të përdoret për të ndihmuar anëtarët e saj, veçanërisht vendet në zhvillim.

Përmbajtja dhe Besimi i Ndihmës së Katastrofës së FMN-së “mund të ndihmojnë vendet më të varfra me lehtësim të menjëhershëm të borxhit, të cilat do të çlirojnë burime jetësore për shpenzimet shëndetësore, kontrollimin dhe zbutjen e tij.” Komentet e saj erdhën afër fundit të një jave tjetër të dhunshme në Wall Street, me S&P 500 ulur gati 3% në tregtinë e mesditës në New York. Të dy industritë S&P 500 dhe Dow janë rritur më shumë se 10% këtë javë, megjithatë, pasi Rezerva Federale u zhvendos për të derdhur para në ekonominë e ShBA përmes politikave historike lehtësuese dhe kredive me interes zero.

Investitorët amerikanë gjetën gjithashtu lehtësim në lëvizjet e Kongresit drejt një pakete stimuluese masive prej 2 trilion dollarësh, që nëse kalohej, do t’u siguronte miliona qytetarëve infuzione të shpejta të parave midis provizioneve të tjera. S&P 500 dhe Dow Jones janë ulur të paktën 25% nga nivelet e tyre të nivelit të lartë të goditur gjatë shkurtit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një javë për tu mbajtur mend

BBC/ Tregjet ngrejnë flamurin e kuq

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”