MENU
klinika

Kush do të përfitojë?

COVID-19/ Google dhuron më shumë se 800 mln dollarë

28.03.2020 - 16:30

Google është duke u angazhuar të dhurojë më shumë se 800 milion dollarë për të mbështetur bizneset, organizatat dhe punëtorët e kujdesit shëndetësor, si sensibilizim ndaj situatës së koronavirusit. Bëhet e ditur se shumica e parave do të jenë në formën e reklamave falas.

Ndërmarrja e teknologjisë tha se do t’i japë Organizatës Botërore të Shëndetit dhe agjencive globale të qeverisë një total prej 250 milion dollarësh në grante reklamuese, për të shkëmbyer informacione se si të luftojnë përhapjen e virusit.

Rreth 340 milionë $ në kredi nga “Google ad” do të jenë në dispozicion për bizneset e vogla dhe të mesme, llogaritë e të cilëve kanë qenë aktive gjatë vitit të kaluar, ndërsa 20 milion dollarë do të jenë të rezervuara për njoftimet mbi fondet e ndihmave dhe mbështetje për bizneset e vogla, shkruan CNN.

Google është një nga disa kompanitë e teknologjisë që vendos disa nga burimet e tyre të mëdha financiare dhe teknike në drejtim të përpjekjes për të luftuar pandeminë globale.

Apple, të premten lëshoi ​​një uebfaqe dhe një aplikacion iOS që lejon përdoruesit të ekzaminojnë veten për simptomat e koronavirusit, një ditë pasi njoftuan se do të dhuronin më shumë se 10 milion maska ​​të frymëmarrjes në të gjithë SHBA-në dhe Evropë.

Facebook, si Google ka ofruar kredi falas për reklama ËHO dhe institucioneve të tjera për të siguruar informacion të saktë në lidhje me koronavirusin, por OBSH nuk ka vendosur ende zyrtarisht asnjë reklamë në Facebook .

Organizata është duke punuar me Facebook në kapacitete të tjera, përfshirë Qendrën e Informacionit Coronavirus të kompanisë dhe një llogari të alarmit shëndetësor në ËhatsApp, që ka filluar javën e kaluar.

Firmat e teknikëve nga vendet e tjera po përpiqen gjithashtu të luftojnë virusin në SH.B.A., ku numri i rasteve të konfirmuara tani është më i larti në botë .

Konglomerati japonez SoftBank ( SFTBF ) dhe gjigandi i teknologjisë kineze Alibaba ( BABA ) janë zotuar të dhurojnë rreth një milion maska për punonjësit e Shëndetit në SHBA.

Përtej iniciativave të reklamimit, Google po krijon një fond investimesh prej 200 milion dollarësh për të ndihmuar bizneset e vogla të marrin qasje në kapital, si dhe duke ofruar 20 milion dollarë kredi në Google Cloud për akademikë dhe studiues që punojnë në luftimin e koronavirusit.

Google po punon gjithashtu me një nga furnizuesit e tij, Magid Glove & Safety, për të prodhuar deri në 3 milion maska ​​në javët e ardhshme që do t’i dhurojë CDC.