MENU
klinika

Të shqetësuar për "përgjigjen letargjike"

Koronavirusi/ Italia e pakënaqur me BE-në

11.03.2020 - 17:25

Qeveria italiane ka akuzuar BE-në dhe vendet anëtare të saj se janë shumë të ngadaltë lidhur me ndihmën për epideminë e koronavirusit.

Ndërsa udhëheqësit mbajtën një samit me videokonferencë dhe ranë dakord që deri në 70% e evropianëve mund të infektoheshin nga Covid-19, ambasadori i Italisë në BE u ankua për mungesë solidariteti midis vendeve anëtare.

Maurizio Massari tha që Brukseli duhet të “shkojë përtej angazhimit dhe konsultimeve” dhe të hartojë “veprime urgjente që janë të shpejta, konkrete dhe efektive”.

Një pikë e parë ka qenë dështimi i vendeve anëtare për t’iu përgjigjur një thirrje nga Italia për furnizime shtesë të pajisjeve mjekësore, përfshirë maska.

epa08166004 Commuters wear face masks in the Mass Transit Railway (MTR) in Hong Kong, China, 26 January 2020. Hong Kong has confirmed a sixth case of the Wuhan coronavirus. EPA/JEROME FAVRE

Gjermania dhe Franca janë ndër vendet e BE-së që kanë vendosur kufij në eksportin e pajisjeve mjekësore mbrojtëse, ndërsa Kina ka ofruar të shesë në Itali 1000 ventilatorë të mushkërive, ​​2 milion maska, 20,000 kostume mbrojtëse, etj.

Gjatë një “samiti elektronik” dy orë e gjysmë të hënën në mbrëmje, liderët e BE u zotuan të rrisin koordinimin dhe fonde deri në 25bn € (22bn £).

BE gjithashtu do të jetë fleksibël në zbatimin e rregullave të saj për ndihmën shtetërore për të lejuar qeveritë të subvencionojnë industrinë kur kërkohet.

Presidenti i këshillit evropian, Charles Michel, tha se vendet anëtare kishin rënë dakord që ata “do të ishin të gatshëm të përdorin të gjitha instrumentet që janë të domosdoshëm” me qëllim të zgjidhjes së katër çështjeve: kufizimi i përhapjes së virusit, sigurimi i furnizimeve të pajisjeve mjekësore, hulumtimi mbi vaksinat dhe trajtimin, dhe trajtimin e rezultateve ekonomike.

Sidoqoftë, blloku nuk arriti të binte dakord për një stimul fiskal të koordinuar përtej përdorimit të fondeve të vogla kombëtare për të mbështetur sistemet dhe ekonomitë e tyre të kujdesit shëndetësor.

Duke folur pas diskutimit me drejtuesit e tjerë, kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, foli për shqetësimin e tij për përgjigjen letargjike ndaj epidemisë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shpërndahen broshura sensibilizuese

Masat ndaj koronavirusit/ Kontrolle në pikat kufitare