MENU
klinika

Gënjeshtra dhe propagandë

Si po na hedh hi syve… Kina

23.03.2020 - 15:38

“Sikur të mos ishte për avantazhet unike institucionale të sistemit kinez, bota mund të ishte duke luftuar një pandemi shkatërruese”. Kështu shkruhej në një editorial në gazetën shtetërore China Daily më 20 shkurt, kur shumica e rasteve të COVID-19 ishin brenda Kinës.

Tani ka më shumë raste jashtë Kinës sesa brenda saj dhe Organizata Botërore e Shëndetit e ka konsideruar koronavirusin një pandemi globale.  Të paktën rastet e reja të konfirmuara të koronavirusit në Kinë kanë rënë ndjeshëm.

Ndërkohë që kriza e COVID-19 është zhvendosur nga të qenurit problem i Kinës në një problem global, autoritetet kineze kanë nisur një ofensivë gjithëpërfshirëse të propagandës.

Pra, lavdëron forcën dhe vendosmërinë e partisë-shtetit të Kinës dhe  fsheh dështimet sistemike dhe paaftësinë mizore të përgjigjes fillestare të Partisë Komuniste Kineze ndaj COVID-19.

Pjesa tjetër e botës, po e lejon këtë.

Në fillim, Pekini u përqendrua tek audienca vendase.

Makina e propagandës në Kinë është e njohur për aftësinë e saj për të rishkruar historinë brenda vendit, përmes një kombinimi të censurës dhe shtypjes.

Tani mesazhi i Kinës për botën është i trefishtë: ajo ia dha kohën e duhur botës për t’u përgatitur për pandeminë; virusi në fakt mund të mos e  ketë origjinën në Kinë; dhe Kina do të ndihmojë njerëzit që janë  zhgënjyer nga qeveritë e tyre.

Në njëfarë niveli, mjekët kinezë dhe heronjtë e tjerë të linjës së përparme blenë kohën e kohës – koha që është shkatërruar në shumë vende. Por bota mund të mos e kishte gjetur veten në këtë pozicion nëse jo për mbulimin fillestar të shpërthimit. Se shumica e vendeve janë thellë në krizë pasi Kina del nga ajo e bën këtë pamje të rezonojë gjithnjë e më shumë.

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme nga Kina shkroi në Twitter në 12 Mars: ” Mund të jetë ushtria amerikane që e solli epideminë në Wuhan.”

Kina ka dërguar ekipe në Iran dhe Itali, dhe po planifikon edhe për Spanjën. Presidenti i Serbisë po bën apel për ndihmë nga “shoku dhe vëllai” i tij Xi Jinping pasi BE-ja, kufizoi eksportet e pajisjeve mjekësore.

Kina po e shfaq veten si një fuqi dashamirëse dhe të përgjegjshme botërore. Kjo përputhet me ambiciet e udhëheqësve të Kinës për të treguar se sistemi i Kinës është më efektiv sesa ai i Perëndimit.

Udhëheqësit e Kinës po e rishkruajnë historinë në mënyrë që ata të mos mbajnë përgjegjësi për vdekjet në botë, përçarjet dhe recesionin e pashmangshëm ekonomik.

Kështu, po zhduken nga historia gabimet e shumta dhe dështimet e qeverisjes në fillim të kësaj krize dhe mijëra vdekje të dokumentuara dhe të padokumentuara të viktimave në Kinë, shumë prej të cilëve ishin punonjës të kujdesit shëndetësor.

Por historia e fitores së Kinës në “luftën e popullit” kundër COVID-19 tashmë është shkruar.

Natasha Kassam është një studiuese në Institutin Lowy në Sidnej dhe një ish-diplomate australiane.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Asian View/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkohen vullnetarë për testimin

Kina ka gati vaksinën për koronavirusin

Editoriali i The Washington Post

Si e tronditi epidemia sistemin kinez…