MENU
klinika

Mes tyre edhe Panucci me Ze Marian

Mbrojtësit-goleadorë në 20 vitet e fundit të Serie A

04.06.2020 - 18:16

Serie A ka pasur në 20 vitet e fundit goleadorë të famshëm, duke nisur nga Batistuta, Ronaldo, Vieri, Shevchenko, Crespo, Ibrahimovic, Del Piero, Trezegue, Totti, për të ardhur në ditët e sotme me Immobile, Lukaku dhe Cristiano Ronaldo.

Por kampionati italian shquhet edhe për mbrojtësit që shënojnë. Sky Sport ka evidentuar të paktën 22 mbrojtës në 20 vitet e fundit që kanë shënuar nga 17 gola e sipër, teksa kulmon me Maggio me 32 gola, që pjesën më të madhe të golave i shënoi me Napolin.

Pesë protagonistë në listën e mëposhtme janë ende aktivë. Ndërkohë bie në sy se dy erdhën edhe si trajnerë në Shqipëri, pikërisht Christian Panucci, që drejtoi Kombëtaren shqiptare, ndërsa tjetri është Ze Maria që ngjiti Tiranën në Superligë.

totti e panucci

MBROJTËSIT-GOLEADORË TË SERIE A NË 20 VITET E FUNDIT

22.DANIELE PORTANOVA: 17 gola në 302 ndeshje – 11 gola me Siena; 6 gola me Bologna

21.PHILIPPE MEXES: 17 gola në 269 ndeshje – 11 me Romën; 6 me Milan

20.FRANCESCO ACERBI: 17 gola në 248 ndeshje – 1 me Chievo; 11 me Sassuolo; 5 me Lazio

19.ZÉ MARIA: 17 gola në 161 ndeshje – 16 me Perugia; 1 me Inter

18.LORENZO DE SILVESTRI: 19 gola në 332 ndeshje – 2 me Fiorentina; 9 me Sampdoria; 8 me Torino

17.ALESSANDRO LUCARELLI: 20 gola në 338 ndeshje – 8 me Reggina; 1 me con il Genoa; 11 me Parma

16.MAURIZIO DOMIZZI: 20 gola në 285 ndeshje – 1 me Modena; 5 me Ascoli; 8 me Napoli; 6 me Udinese

15.MAICON: 20 gola në 234 ndeshje – 16 me Inter; 4 me Roma

14.CHRISTIAN PANUCCI: 21 gola në 248 ndeshje – 20 me Roma; 1 me Parma

13.CRISTIAN ZACCARDO: 22 gola në 381 ndeshje – 2 me Bologna; 8 me Palermo; 10 reti me Parma; 1 me Milan; 1 me Carpi

12.NICOLA LEGROTTAGLIE: 22 goa në 261 ndeshje –  6 me Chievo; 8 reti con la Juventus; 8 reti con il Catania

11.JUAN MANUEL VARGAS: 22 gola në 236 ndeshje – 5 me Catania; 17 me Fiorentina

10.MAREK JANKULOVSKI: 22 gola në 228 ndeshje – 3 me Napoli; 15 me Udinese; 4 me Milan

9.ALEKSANDAR KOLAROV: 22 gola në 173 ndeshje – 6 me Lazio; 16 me Roma

8.GONZALO RODRIGUEZ: 22 gola në 159 ndeshje – 22 me Fiorentina

7.WALTER SAMUEL: 23 gola në 291 ndeshje – 9 me Roma; 14 me Inter

6.LEONARDO BONUCCI: 24 gola në 355 ndeshje – 1 me Bari; 2 me Milan; 21 me Juventus

5.ALESSANDRO FLORENZI: 25 gola në 227 ndeshje – 25 me Roma

4.GIORGIO CHIELLINI: 27 gola në 391 ndeshje – 3 me Fiorentina; 24 me Juventus

3.MASSIMO ODDO: 29 gola në 282 ndeshje – 9 me Verona; 17 me Lazio; 2 me Milan; 1 me Lecce

2.MARCO MATERAZZI: 31 gola në 214 ndeshje – 12 me Perugia; 19 me Inter

1.CHRISTIAN MAGGIO: 32 gola në 326 ndeshje – 1 me Fiorentina; 11 me Sampdoria; 20 me Napoli

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ku renditen Messi dhe Ronaldo…

Golashënuesit më të mirë të sezonit aktual

Ronaldo mund të kalojë Pelé e Romario

20 shënuesit më të mirë, CR7 kalon Gerd Muller

Ronaldo nuk shkëlqen te Juventus

Dy vjet larg Real Madrid, CR7 pa 6 çmime personale