MENU
klinika

Analiza

Gjermania nuk mund t’i shmanget më përgjegjësive

26.09.2021 - 08:30

Shtetet e Bashkuara po rrotullohen drejt Azisë dhe, çuditërisht, Evropa nuk ka një vend në tryezë.

Nga tërheqja e Afganistanit në aleancën e fundit ushtarake AUKUS, SHBA ka konfirmuar gatishmërinë e saj për të rishpërndarë përpjekjet e saj drejt frenimit të ambicieve të Kinës.

Dhe pavarësisht zgjedhjeve të ardhshme të së dielës, Gjermania ende nuk e ka përcaktuar rolin e saj brenda këtij konfigurimi të ri gjeopolitik.

E ardhmja e mbrojtjes evropiane varet nga kancelari i ardhshëm gjerman.

E megjithatë, ndërsa kjo duhet të jetë çështja e orës, gjeopolitika mungon në bisedën politike gjermane.

Përpara zgjedhjeve, nuk ishte një temë debati midis asnjërit prej kandidatëve për kancelarinë gjermane, madje as dy kandidatëve kryesorë-Kristian Demokratit Armin Laschet dhe Social Demokratit Olaf Scholz.

Rhineland-Palatinate’s Interior Minister Roger Lewentz stands behind German Chancellor Angela Merkel as she speaks during a news conference in the flood-ravaged village of Schuld, near Bad Neuenahr-Ahrweiler, Rhineland-Palatinate state, Germany, July 18, 2021. REUTERS/Wolfgang Rattay

Të dy kandidatët iu qasën çështjes evropiane vetëm me një lente fiskale.

Ndërsa i pari dëshiron të kthehet në Paktin e Stabilitetit dhe Rritjes, ky i fundit lutet për një bashkim të vërtetë fiskal dhe sovranitet të vërtetë industrial për BE -në.

Një vizion i ngjashëm ndahet nga të Gjelbrit, të cilët gjithashtu ka të ngjarë të hyjnë në qeverinë e ardhshme federale.

Ky perceptim i një Evrope të fortë dhe ekonomikisht sovrane është i ngjashëm me atë të Presidentit Francez Emmanuel Macron-por shmang një pyetje kryesore: Çfarë do të ndodhë me mbrojtjen evropiane?

Prej kohësh ka pasur një tabu rreth pushtetit dhe ndërhyrjes ushtarake në Gjermaninë moderne.

Rasti në fjalë: dorëheqja e Presidentit Horst Köhler në 2010, për të deklaruar se Gjermania duhet “të jetë në gjendje të ndërhyjë ushtarakisht për të mbrojtur interesat e saj strategjike ose për të përmbajtur rrezikun e destabilizimit në një rajon të caktuar, veçanërisht për të siguruar rrugët tregtare. ”

Palët që konkurrojnë për kancelarinë e kuptojnë këtë shumë mirë.

Ata janë të gjithë në favor të një ushtrie evropiane, megjithatë asnjë prej tyre nuk u mblodh hapur në mbështetje të një Evrope sovrane ushtarake gjatë fushatave të tyre.

Fatkeqësisht për ta, kjo është një çështje që Gjermania nuk mund ta përballojë ta injorojë.

Kur bëhet fjalë për gjeopolitikën, kombinimi i stilit Merkel të centrizmit diplomatik dhe logjikës merkantiliste po mbaron.

Gjermania mund të pajtojë varësinë e saj të sigurisë nga NATO, ndërsa merr furnizimet e saj me energji nga Rusia dhe zhvillon industrinë e saj të eksportit me tregun kinez.

Ruajtja e këtij triptiku të kërkesave kontradiktore pa provokuar zemërimin e të paktën njërës prej fuqive të përfshira është në rastin më të mirë të rrezikshëm.

Dhe me polarizimin ushtarak të stilit të Luftës së Ftohtë që po merr formë në Indo-Paqësorin, Gjermania duhet të vendosë se ku qëndron në dinamikën e re gjeopolitike.

Merkel ishte më e vetëdijshme për këtë sesa e lejoi.

Të mos harrojmë përshpejtimin e shpenzimeve ushtarake gjermane që nga viti 2014, i cili tani ka tejkaluar atë të Francës.

Çfarë tjetër mund të ketë qenë, nëse jo një pohim ushtarak i matur në zonë?

(L-R) Prime Minister of Northern Macedonia Zoran Zaev, German Chancellor Angela Merkel, Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov and Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki, arrive for a press conference at the end of the Western Balkans Summit on July 5, 2019 in Poznan, Poland – This is the sixth annual summit within the Berlin Process initiative for European integration of Western Balkans states. (Photo by Janek SKARZYNSKI / AFP)

Çështja është bërë edhe më e ngutshme pas krijimit të fundit të aleancës AUKUS.

Franca padyshim do të përfitojë nga kjo hapje për të shtyrë më tej idenë e mbrojtjes sovrane evropiane – dhe BE ka të ngjarë ta mbështesë atë.

Ministrat e jashtëm të BE -së në Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së këtë javë thanë se ata ishin prapa Francës në këtë krizë.

Dhe pavarësisht një qëndrimi relativisht hezitues, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen gjithashtu shprehu mbështetjen e saj.

Këto deklarata janë domethënëse dhe tregojnë se nëse do të ketë polarizim në çështjet ndërkombëtare, BE do të jetë gati të rritet – por vetëm nëse Franca dhe Gjermania punojnë së bashku për të ndërtuar një mbrojtje të fuqishme evropiane.

Epoka e Merkelit po merr fund.

Tani e tutje, aleanca franko-gjermane duhet të luftojë me imperativin e pushtetit. Në një vend me historinë e Gjermanisë që do të kërkojë guxim politik.

Le të shpresojmë që kancelari i ri gjerman të jetë gati për këtë detyrë.

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico.eu/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN