MENU
klinika

"Do të jem presidenti i të gjithëve!"

Macron mban fjalimin e fitores

24.04.2022 - 22:10

I rizgjedhur për të dytën herë në krye të presidencës franceze, Emanuel Macron ka mbërritur i shoqëruar nga gruaja e tij Brigitte dhe i rrethuar nga fëmijë, në podiumin e ngritur poshtë kullës Eiffel në Paris.

Në fjalimin e fitores Macron falenderoi të gjithë ata që votuan për të dhe tha se është i vetëdijshëm që shumica e votuan për të bllokuar të djathtën ekstreme.

Ai shtoi se tashmë është presidenti i të gjithëve dhe do të punojë për të adresuar problemet e atyre që abstenuan dhe zgjodhën të votonin Frontin Nacional të Marine Le Pen.

“Që tani e tutje, unë nuk jam më kandidat i një kampi, por president i të gjithëve. Unë u them atyre që votuan për të djathtën ekstreme se përgjegjësia ime dhe e ekipit tim do të jetë të adresoj shqetësimet e tyre”, tha Macron

Teksa Macron mbërriti në skenë ai shoqërohej nën tingujt e himnit evropian (Ode për gëzimin e Beethoven-it).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shpallen projeksionet e zgjedhjeve Francë

Macron fiton mandatin e dytë si president

'Respektoj verdiktin e kutisë së votimit!"

Humbi përballjen e dytë me Macron, reagon Marine Le Pen