MENU
klinika

U mund nga një 19-vjeçar

Kampioni i botës në shah akuzon rivalin për mashtrim

27.09.2022 - 11:11

Kampioni i botës në shah, Magnus Carlsen, ka akuzuar për herë të parë hapur shokun e tij Hans Niemann për mashtrim. Në një deklaratë, ai tha se beson se Niemann kishte “mashtruar shumë”, megjithëse nuk ofroi prova.

Carlsen kishte bërë më parë akuza kundër Niemann, i cili e mundi atë këtë muaj. Niemann, 19 vjeç, ka mohuar të ketë mashtruar në garën e shahut dhe ka akuzuar Carlsen se po përpiqet të shkatërrojë karrierën e tij.

Adoleshenti ka pranuar se ka bërë hile në internet dy herë, kur ishte 12 dhe 16 vjeç, por ka mohuar ashpër se ka bërë hile ndonjëherë në tavolinë, madje ka thënë se ishte i gatshëm të luante nudo për të provuar besimin e tij të mirë.

Skandali u hap në fillim të këtij muaji pasi Carlsen, i konsideruar nga shumë si lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, u mposht nga Niemann në Sinquefield Cup, duke i dhënë fund një serie të pamposhtur prej 53 ndeshjesh në shahun klasik.

Ai u largua më pas nga turneu, pavarësisht se kishte gjashtë raunde për të përfunduar, dhe më vonë postoi një video në të cilën shihet menaxheri i futbollit José Mourinho duke thënë: “Nëse flas, jam në telashe të mëdha”.

Javën e kaluar, dyshja u takuan përsëri në një turne në internet, por Carlsen u largua pasi bëri vetëm një lëvizje – një protestë e dukshme për pjesëmarrjen e Niemann.

Carlsen vazhdoi të fitonte turneun dhe më pas tha se do të thoshte më shumë për skandalin, duke shtuar se ai dëshironte që “mashtrimi në shah të trajtohej seriozisht”.

Në një deklaratë të postuar në Tëitter të hënën vonë, Carlsen tha: “Jam i frustruar. Unë dua të vazhdoj të luaj shah në nivelin më të lartë në ngjarjet më të mira.”

Ai vazhdoi: “Unë besoj se mashtrimi në shah është një punë e madhe dhe një kërcënim ekzistencial për lojën. Gjithashtu besoj se organizatorët e shahut dhe të gjithë ata që kujdesen për shenjtërinë e lojës që duam, duhet të konsiderojnë seriozisht rritjen e masave dhe metodave të sigurisë të zbulimit të mashtrimit për shah mbi tabelë.