La Liga, Java 12

Real ngec për herë të dytë, por mban kreun

30.10.2022 - 19:15

Real Madrid ka ngecur për herë të dytë këtë sezon në La Liga, kësaj here 1-1 në “Bernabeu” ndaj Girona-s. Një ndalesë që ndikon jo pak në luftën për titull, edhe pse Los Blancos arrijnë të mbajnë kreun me një pikë më shumë se Barcelona.

Një goditje e bukur e Rodrygos mund të përfundonte në rrjetë në minutën e 25-të, por Girona ruajti portën e paprekur, pasi ishte vërtetë me fat.

Në fundi ne 45 minutave, befasia mund të vinte nga miqtë, Herrera kalon edhe portierin, por nuk dërgoi dot topin në rrjetë.

Kampionët e Spanjës vuajtën shumë dhe arritën të thyenin murin e Gironës vetëm në minutën e 70-të me Vinicius. Sulmuesi nuk fali para porte, pas një assisti të Valverdes.

Los Blancos shkaktojnë penallti dhe Stuanos tregohet i saktë nga pika e bardhë, duke vendosur ekuilibrat në 1-1. Ekipi i Ancelottit u hodh i gjithi në sulm për të gjetur golin e fitores, por nuk e gjetën dot, edhe pse u akordua një shtesë e konsiderueshme prej 9 minutash dhe u lejua të luhej edhe më tutje.