MENU
klinika

Sugjerimi i ekspertëve

Sa i nevojshëm është përdorimi i maskave mbrojtëse?

09.06.2023 - 08:33

Ndërsa zjarret djegin Kanadanë dhe tymi mbulon Shtetet e Bashkuara nga Minesota në New England dhe në jug deri në Florida, miliona njerëz janë nën alarmin e cilësisë së ajrit. Maskat e fytyrës, të njëjtit lloj të përdorur në pandeminë COVID-19, mund të ndihmojnë në mbrojtjen e njerëzve nga ajri i ndotur rrezikshëm, thonë ekspertët e shëndetit. Por zgjidhni një maskë të cilësisë së mirë, shprehen ata.

Maskat N95 janë lloji i mbrojtjes për mbulimin e fytyrës që unë do të rekomandoja për dikë që është jashtë gjatë ndotjes së ajrit të shkaktuar nga zjarret. Maskat që vlerësohen me KN95 janë gjithashtu efektive. Këto të dyja janë maska shumë efikase. Unë do t’u besoja atyre të dyve.

Grimcat e vogla në tym janë aty ku jetojnë shumë lëndë toksike, tha për Yahoo Canada John Granton, një respirolog në Spitalin e Përgjithshëm të Torontos. Dr, Garton shtoi:

Kjo nuk filtrohet nga rruga juaj e sipërme e frymëmarrjes, që ka akses në rrugët e poshtme të frymëmarrjes dhe madje edhe në qarkullimin e gjakut dhe këtu qëndron rreziku. Kjo mund të shkaktojë sulme astme, mund të shkaktojë sulme në zemër, mund të kontribuojë në shtrimet në spital dhe ka rezultate shëndetësore afatgjata.

Është gjithashtu e rëndësishme të vishni maskën në mënyrë korrekte: Ajo duhet të mbulojë hundën dhe mjekrën dhe të ulet fort në fytyrën tuaj, sipas Departamentit të Shëndetit të Shtetit të Uashingtonit. Në fletën e tyre të informacionit “Wildfire Smoke and Face Masks”, agjencia paralajmëron gjithashtu se maskat kirurgjikale dhe maskat prej letre me një rrip të vetëm “nuk do t’i mbrojnë mushkëritë tuaja nga tymi i zjarrit”.

Për më tepër, një maskë duhet të hidhet pasi të përdoret disa herë. Maskat N95 nuk janë të destinuara për t’u ripërdorur, edhe nëse pastrohen, sepse ato bëhen më pak efektive pas çdo përdorimi. Shumica e njerëzve rekomandojnë të qëndrojnë brenda sa më shumë që të jetë e mundur dhe të mos ushtrohen ose të bëjnë gjëra jashtë.

Fëmijët e vegjël dhe njerëzit me sëmundje të frymëmarrjes si sëmundje kronike obstruktive pulmonare, astma ose kushte të tjera mund të kenë nevojë të marrin masa paraprake të veçanta shëndetësore, duke përfshirë evakuimin e një zone që është nën një alarm të cilësisë së ajrit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Historitë e tmerrshme nga pavijonet me pacientë në prag të vdekjes

‘The Economist’: Trauma kolektive që po shkakton Covid

Ekspertët udhëzojnë të mbahen edhe nga të vaksinuarit plotësisht

‘Delta’ rikthen maskat!