MENU
klinika

‘Vdekja nuk mund të jetë fundi’

Evolon Inteligjenca Artificiale: Ja si do të jetë bota e përtejme sipas tyre

30.09.2023 - 08:03

Teknologjitë si inteligjenca artificiale dhe madje edhe inxhinieria gjenetike do të ndryshojnë përgjithmonë funeralet dhe ritualet rreth vdekjes

Edhe zgjimet janë gati të ndryshojnë, me versionet e realitetit virtual dhe memorialet mund të marrin formën e kërpudhave të ndezura të bashkuara me ADN-në e të ndjerit.

Image

Teknologji të tjera lënë të kuptohet se vdekja mund të mos jetë fundi, me njerëzit që shpresojnë të ‘kthehen’ pas funeralit të tyre, kanë thënë ekspertët për DailyMail.

Në të ardhmen, në funerale, të afërmit mund të jenë në gjendje të flasin me të afërmit e tyre të vdekur, falë teknologjisë së AI, tha Luke Budka, strateg i AI në Definition.

Mund të nënkuptojë, për shembull, që një i vdekur mund të mbajë një fjalim në funeralin e tij.

“Ne jemi tashmë në gjendje të përsërisim “tonin e zërit” të të ndjerit për sa kohë që ka përmbajtje të mjaftueshme në internet për t’u përdorur si filtër.

“Ne e vendosim atë në krye të një modeli të madh gjuhësor si ChatGPT dhe  paraprakisht po bëni një bisedë me dikë nga e kaluara si Winston Churchill.

“Bizneset tani po flasin me ne për përzierjen e “zërave” të figurave nga historia, për t’i bërë CEO-t e tyre të tingëllojnë veçanërisht të fortë (ose pajtues për këtë çështje) në varësi të vështirësive të tyre aktuale.”

Image

Në të ardhmen, memorialet e së ardhmes mund të jenë krijesa të gjalla si pemët apo edhe kërpudhat biolumineshente të bashkuara me fragmente të ADN-së së të ndjerit.

Ideja e ‘gurëve të varreve transgjenike’, me pemë që bartin ‘ADN-në e mbeturinave’ nga të vdekurit nuk është e re, por një projekt i vitit 2004 zbuloi se procedura ishte e shtrenjtë dhe komplekse.

Por në të ardhmen, mund të bëhet realitet, tha avokati dhe eksperti i teknologjisë Tautvydas Sutkus, i cili punon për Glow Bar London.

Sutkus tha: ‘Përdorimi i bioteknologjisë, memorialet e së ardhmes mund të jenë entitete të gjalla.

“Imagjinoni një pemë të modifikuar gjenetikisht që rritet dhe ndryshon në përgjigje të vizitorëve, ose organizma biolumineshente që ndriçojnë një varrezë, me shkëlqimin dhe ngjyrën e tyre të ndikuar drejtpërdrejt nga ADN-ja e të ndjerit.”

Image

Pandemia ka shkaktuar një ndryshim në mënyrën se si njerëzit ndjekin zgjimet, me një lëvizje drejt disa të pranishmëve që shfaqen përmes lidhjes video, tha Matthew Lymn Rose.

Rose tha: “Ka pasur një ndryshim në mentalitetin e njerëzve, ata nuk janë më aq të çmuar për të qenë atje personalisht dhe presioni për të marrë pjesë është hequr gjithashtu.

“Tani ne jetojmë në një botë ku njerëzit komunikojnë ndryshe. Ndërsa teknologjitë si transmetimi i drejtpërdrejtë dhe realiteti virtual vazhdojnë të përparojnë, njerëzit mund të mos ndiejnë më nevojën për të qenë aty personalisht.’

“Binjakët dixhitalë” do të jetojnë edhe pas vdekjes

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga përkthyesit tek analistët financiarë

10 punët që mund të zhduken nga inteligjenca artificiale

Bill Gates: Do të përshpejtojë sektorin e inovacionit

“Inteligjenca artificiale do të ndihmojë me pabarazinë sociale”