MENU
klinika
2 muaj protesta

“Jelekverdhët”, rrezik për Francën dhe gjithë Evropën…

Washington Post

Populistët dhe planet për të “sakatuar” Evropën…

Në teori, zgjedhjet parlamentare të Bashkimit Evropian janë më të rëndësishësishmet në botë. Fituesit shërbejnë...

"Nëse sulmohen kurdët"

Trump kërcënon Erdogan: Do t’ju shkatërrojmë

Donald Trump ka paralajmëruar Turqinë të dielën për shkatërrim ekonomike, nëse sulmet ndaj forcave kurde...

Profil/ Nikita Hrushov

“Politikanët premtojnë të ndërtojnë ura edhe aty ku s’ka lumë”

Udhëheqësi sovjetik Nikita Hrushov, ishte një nga politikanët më të guximshëm rus, që publikoi krimet...

Tani që SHBA u largua nga Siria...

Pse Perëndimi ka nevojë për kurdët?

Gjatë gjithë kohës së fushatës së gjatë dhe të hidhur të Perëndimit për të shkatërruar...

Nga Project Syndicate

Tajvani, një tjetër “mollë sherri” mes Kinës e SHBA-së?

Qëndrimi i ashpër i Kinës ndaj Tajvanit deri më tani nuk ka qenë aspak produktiv,...

Marrëdhëniet e Trump me Rusinë

Detaje të fshehta me Putin/ Trump mohon gjithçka

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump së fundmi ka mohuar fshehjen e detajeve të bisedave me...

Nga New York Times

Britania dhe SHBA, tanimë dy qeveri “të paralizuara”…

Në parlamentin britanik, ligjvënësit po konfliktohen gjithnjë e më shumë për largimin e Britanisë nga...

"Humbje besimi tek demokracia"

May paralajmëron: Katastrofë nëse marrëveshja nuk mbështetet

Kryeministrja britanike Theresa May ka paralajmëruar ligjvënësit se nëse nuk mbështetet plani i saj për...

Vetëm në Kanada

Kanadaja është e gatshme të presë 1 milion emigrantë

E mbani mend kur keni thënë se dëshironi të zhvendoseni në Kanada? Tashmë është koha...

Profil/ Mary Tudor

Kur Anglia sundohej nga “Mbretëresha Gjakatare”…

Mary Tudor ishte mbretëresha e parë në Angli, që mbretëroi nga 1553 deri në vdekjen...

A mund ta rifitojë?

Britania “e etur” për madhështinë e dikurshme?

Britania do të dalë nga Bashkimi Europian më 29 mars, ndoshta pa marrëveshje dhe kështu,...