MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Italia duhet të “rilindë”…

Nga New York Times

Kur do t’i japë fund Trump kaosit në Amerikë?

Sigurisht, Trump e ka mbyllur qeverinë dhe tanimë kombi është në kaos. Por ka edhe...

Do të koordinojnë përpjekjet

Siria bën bashkë edhe Merkelin me Putinin…

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ranë dakord në një telefonatë për...

Më 22 janar nënshkruhet marrëveshja e re

Merkel-Macron “të pandashëm”/ Një traktat i ri mes vendeve

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të nënshkruajnë një traktat të...

Nga Project Syndicate

2019 do të jetë viti i Trumpit?!

Revista Time nuk zgjodhi Donald Trump si Personazhin e Vitit në 2018, por mund ta...

Shërbimit të Inteligjencës

BE sanksione të reja Iranit

Bashkimi Europian votoi për vendosjen e sanksioneve ndaj Shërbimit të Inteligjencës iraniane dhe dy qytetarëve...

Të dhëna të paqarta

Putin, spiun, ushtar/ Detaje të reja nga e shkuara “e errët”

Vladimir Putin ka zbuluar se ai ka komanduar një batalion artilerie gjatë periudhës sovjetike, një...

Kundërshton SHBA-në

Erdogan-SHBA-së: Nuk garantojmë sigurinë e kurdëve

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA Xhon Bolton bëri “një gabim serioz” duke u thënë...

Albert Çaçi

SHBA-Kinë, drejt një sfide shumëdimensionale

Çdo veprim që ndërmerr Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është i destinuar të ketë kundërshtime...

Këshilltari i Trump

Kurdët të tensionuar, Bolton në Turqi për të qetësuar situatën

Këshilltari i presidentit amerikan për sigurinë kombëtare, John Bolton ndodhet për një vizitë në Turqi....

Nga The Economist

Pse Trump i merr gjithmonë vendimet i vetëm?

Donald Trump ndaloi gjatë një fjalimi para kongresmenëve dhe foli pak për Jim Mattis dhe...

Vizita treditore surprizë

Ç’kërkon Kim Jong-un në Kinë?

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un ka mbërritur në Pekin për një vizitë të...