MENU
klinika
Publicistika Letrare

Nasho Jorgaqi merr titullin “Qytetar Nderi” i Elbasanit

Trashëgimi Kulturore

Gëzim për Himarën, kishat e rralla rikonstruktohen

Kjo Krishtlindje përveç gëzimeve të tjera, i gjeti një pjesë të mirë të kishave të...

Muzika Klasike

Fundviti vjen me mbrëmje Gala në Elbasan

Fundviti pati një seri ngjarjesh të rëndësishme këtë vit. Pas edicionit të 5 të Festivalit...

Dokumenti i vitit 1966

Urimi i fundit i Krishtlindjeve në Shqipërinë komuniste

Ky është urimi i fundit i Krishtlindjeve, i publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave,...

‘’Ezopi shqiptar’’

Fabulisti Ferit Lamaj ‘godet’ sërish me humor

Ferit Lamaj, fabulisti shqiptar, mahnitës në superioritetin e të bërit art konciz, shkrimtar i surprizave...

Fundvit Muzike

Muzika e ‘’Prishtina Brass’’ do të gjallërojë Prishtinën

Prishtina jehon përsëri me koncertet e saj për fundvit. Ky fundvit po vjen më i...

Galeria ‘’Kalo’’

16 artistë ekspozojnë veprat në ‘’Konvergjencë’’

Galeria e artit ‘’Kalo’’ ka pasur shumë lëvizje këtë fund viti. Një nga këto është...

Arti Pamor

Ekspozita ‘Onufri’ mbyllet, artistët kundra

Galeria Kombëtare e Arteve ka vendosur që të mbyllë ekspozitën ndërkombëtare “Onufri”. Veprimtaria e ‘’Onufrit’’zhvillohesh...

Ka ndodhur në Shkodër

Jeni vetëm këtë Krishtlindje? Lexoni këtë histori

Nga Andreas Dushi Disa kohë më parë kam shkruar për një familje e cila me...

Detajet

Bukuroshja e Strumit, vajza që çmendi edhe priftin

Më shkove tek burimi/U hodhe në vah… Fol moj bukuroshe e Strumit/Me shtëmba në krah,...

Shqipe, e ëmbla ime...

Letër dashurie e Lasgushit për vajzën me emrin Shqipe

Shqipe e ëmbla ime fort, U mendova kësaj here se më s’duhet të të shkruaj,...

Producenti amerikan

Si u bë pasaniku më i madh i kohës së tij?

Howard Robard Hughes, Jr. lindi më 24 dhejtor, 1905 dhe vdiq më 5 prill, 1976....

REKLAMA