MENU
klinika
Figura kombëtare

Lasgush Poradeci vjershë Naim Frashërit

‘’Ditët e Naimit’’

Frashëri në harresë në festivalin e 22-të

Mbahet edicioni i 22-të i Festivalit ndërkombëtar të Poezisë ‘’Ditët e Naimit’’ në Tetovë dhe...

Kuriozitet!

7 filma horror që janë bazuar në ngjarje reale!

Për të gjithë të apasionuarit e filmave, duke qenë se sot është e marta e...

Shqipëria tradicionale!

Pse gratë ecnin gjithmonë pas burrave?!

Në çdo shoqëri tradicionale apo moderne, qarkullojnë modele sjelljesh, të cilat simbolikisht interpretohen me konotacione...

Edicioni i MetroFest 2

“Rrajët lëvizin” dhe një festival që ia del në Tiranë

Metropol Teatër kishte festë. Metro solli hare natën e fundit të festivalit #MetroFest2, i cili...

91-vjeçari rilind

Kolosi 91-vjeçar nga Korça risjell ‘’Kopracin’’

Rikthehet në moshën 91 vjeçari, aktori i mrekullueshëm Koço Qëndro në kryerolin emblematik të Harpagonit,...

Pikturat

Tablot e Trump-it mes ish-presidentëve të Amerikës

Arti, si bukuri, në syrin e shikuesit. Të Dielën, kur miliona njerëz u sinkronizuan të...

Histori të dhimbshme

Remo Girone vjen në Shqipëri me film italo-shqiptar

Dje kanë filluar xhirimet e filmit të ri me regji të Namik Ajazit ‘’Portreti i...

Post-urbanizimi

Zogu i Zi rikonfigurohet me një vepër të kohës

Zogu i zi ka tashmë një skluturë në rrethrrotullimin e saj. Kjo sklupturë është ideuar...

"Oskari dhe Tezja Rozë"

Çfarë më tha Roza Anagnosti pas shfaqjes!

Të Shtunën që kaloi, nuk munda ta shoh shfaqjen “Oskari dhe Tezja Rozë”, në Teatrin...

KUVENDIME NË MBRETËRINË E TË VDEKURVE

Bashkëbisedim mes Skënderbeut dhe Karlit të Madh

Një ndër perandorët më të njohur të historisë, Karli i Madh i cili vdiq në...

Vlera kombëtare

Përkujtohet shkencëtarja Sabiha Kasimati

Muzeu i Shkencave të Natyrës tashmë mban emrin Sabiha Kasimati. Në ditën e parë të...

REKLAMA