MENU
klinika
Almanak

Çfarë ka ndodhur me 18 shkurt?

Foto/ Si u torturua më pas?

Rustemi në Paris për atentatin kundër kryeministrit shqiptar

Avni Rustemi, lindi në Libohovë, 22 shtator 1895, e ndërroi jetë në Tiranë, më 22...

Vajza “magjike”

Një dashuri si e Zheni Marks

Në moshën 18-të vjeçare, Xheni baronesha fon Vestfalen ishte sublime. Vajza me sytë e bukur...

Ekspozita në Muzeun Kombëtar

“Dinastia Marubi: Njëqind vite të studios fotografike shqiptare”

Në Muzeun Kombëtar “Marubi”, u çel së fundmi ekspozita “Dinastia Marubi: Njëqind vite të studios...

At' Anton Harapi drejt pushkatimit

Si misionari i fesë u vra nga diktatura komuniste?

“A e dini se çdo ndêrtese i vihen temelet n’dhé? Edhe pse n’vàrr, ne hijshëm...

Henri Miler/ Të shkruarit

Këshilla dhe marifete/ Çfarë i nxit shkrimtarët?

Çfarë i nxit shkrimtarët të shkruajnë? Si ia dalin mbanë të arrijnë një nivel aq...

Nga Enver Robelli

Zoti Ganz dhe buzëqeshja e tij

Bruno Ganz e luajti rolin e Hitlerit me përsosmëri të frikshme. Në jetën e përditshme...

Almanak

Çfarë ka ndodhur me 17 shkurt?

1568 – Perandoria e Shenjtë Romake pranon t’i paguajë haraç perandorisë Osmane kundrejt paqes. Ushtria...

Agolli mbi varrin e 'Zogut të fundit të liqerit'

‘Kur gjeniu nderon gjeniun’

Lasgush Poradeci, “Zogu i fundit i liqerit”, ndërroi jetë nëntorin e 1987-ës. E pas shumë...

Cirk dhe ekspozita

Programi artistik në Kryeqytet, në teatro e jo vetëm

“Gusht: Portret familjar”/ Premierë Teatri Kombëtar ju fton në premierën e re “Gusht: Portret familjar”,...

Para vdekjes

Letra më e bukur që Gabriel Garsia Markez la për njerëzimin…

Kjo mund të konsiderohet testamenti shpitëror i shkrimtarit kolumbian (Çmim Nobel për Letërsi më 1982):...

Presidenti i Parë i SHBA-ve

Sekretet e jetës së Xhorxh Uashingtoni. Si krijoi historinë?

Xhorxh Uashingtoni kujtohet si një figurë e ashpër dhe e vetmuar, megjithëse kishte edhe ai...

REKLAMA