MENU
klinika
Zbuloni ku ndodhet!

Statuja më e lartë në botë, pritet inagurimi!

Dr. Vinçenxo Golletti Baffa

Ky ishte arbëreshi që shkruante vetëm shqip

Demokracia është koha e dritës, e asaj drite për të cilën kemi nevojë të gjithë,...

Sot, 51 vjeçe

Julia Roberts, ylli i Hollywood-it!

Julia Fiona Roberts e lindur më 28 tetor 1967 është një aktore dhe producente amerikane....

Ekspozitë

Prezantohen në Paris 25 artistë shqiptarë!

25 krijues shqiptarë përmes poezive të tyre, tregimeve dhe pikturave do të promovohen para lexuesve...

Karriera artistike

Kujtesë, diva Eleni Qirici e para në Hollivud

Jeta e saj mund të krahasohet shumë mirë me çdo aktore të famshme të Hollivudit....

Martesë në tinguj

Florinda dhe Ndrek Gjergji, bashkëshortët e jetës dhe skenës

Ndrek dhe Florinda Gjergji, virtuozët e njohur të muzikës Shkodrane, e të lindur nga Mirdita...

86 vjetori i lindjes

Sylvia Plath, autorja që u bë një me personazhin e saj

Nga Andreas Dushi Në Boston të ShBA, si sot 86 vjet më parë do të...

Flet Meryl Streep

Nuk kam më durim ndaj…

Mary Louise “Meryl” Streep ka lindur më 22 qershor 1949. Është një aktore amerikane që...

Letërsia Italiane

Aforizma nga i famshmi Gianni Rodari

Gianni Rodari është një nga shkrimtarët më të njohur në Itali i profilizuar për letërsi...

Ekspozitë!

Kultura dhe arti islamik në Muzeun Britanik

Bota islamike po prezantohet këto ditë me artin dhe kulturën e saj në Muzeun Britanik....

Pasuritë kombëtare

Bukuritë e Shqipërisë në syrin e mediave prestigjoze

Shqipëria ka pasur dhe ka një atraksion të veçantë për të huajt. Ajo së fundmi...

Rosa Anagnosti

Sot është ditëlindja e divës së skenës shqiptare

Si sot para 75 vjetësh lindi aktorja e njohur e skenës shqiptare, Roza Anagnosti. Ajo...

REKLAMA