MENU
klinika

Nga New York Times

Pse Trump po e “dënon” Amerikën Latine?

29.11.2018 - 12:15

Strategjia e presidentit i bën jehonë luftës së Reaganit në Luftën e Ftohtë kundër të majtëve dhe injoron shqetësimet e udhëheqësve në demokracitë e rajonit.

Këtë muaj, këshilltari i sigurimit kombëtar, John Bolton, dha atë që u llogarit si një fjalim i rëndësishëm politik mbi politikën e Amerikës Latine që u përqëndrua tek autokratët në Kubë, Nikaragua dhe Venezuelë. Në javët që pasuan, Shtëpia e Bardhë vendosi sanksione mbi kompanitë shtetërore në Kubë dhe mbi zyrtarët publikë në Venezuelë dhe Nikaragua.

Bolton nuk diskutoi për Meksikën, ku Andrés Manuel Lopez Obrador, populisti i majtë do të betohet si president të shtunën. Ai foli më tepër për ndëshkimin e Kubës, Nikaragua dhe Venezuelës, të cilëve ai e quajti “trojka e tiranisë”, “trekëndëshi i terrorit” dhe “tre zogjtë” e socializmit.

Kjo sjellje, e ngjashme me politikat e Luftës së Ftohtë të Ronald Reaganit, kërcënon të polarizojë rajonin.

Masat ndëshkimore kundër regjimeve në këto tre vende mund të jenë të vonuara, kjo strategji injoron, shqetësimet e udhëheqësve të zgjedhur në demokracitë e Amerikës Latine. Dhe ne tashmë shohim se administrata Trump po mbështet udhëheqësit populiste të ekstremit të djathtë.

Sondazhet e opinionit publik tregojnë se amerikanëve të Amerikës Latine u interesojnë më shumë mundësitë ekonomike, korrupsioni, siguria dhe imigracioni, asnjë nga çështjet që trajtoi Bolton.

Pjesa më shqetësuese e marrëdhënieve të Trump me Amerikën Latine është mbështetja e tij e dukshme për presidentin e zgjedhur populist të Brazilit, Jair Bolsonaro. Gjatë fushatës së tij, Bolsonaro, një ish-kapiten i ushtrisë, sulmoi të drejtat e njeriut dhe kritikoi brazilianët me ngjyrë dhe indigjenët, gratë dhe komunitetin L.G.B.T., duke mbrojtur dhunën dhe duke shprehur mbështetje për ish-diktaturën ushtarake të vendit.

Përkundër këtyre, Bolton e quajti Bolsonaron një udhëheqës “të zgjuar” në fjalimin e tij. Dhe Bolton do ta vizitojë presidentin e zgjedhur këtë javë.

Nuk është hera e parë që Trump ka treguar preferencën e tij për ideologji të caktuara. Administrata ka mbështetur në mënyrë të heshtur presidentin ekstrem të djathtë të Guatemalës, Jimmy Morales.

Bashkimi me qeveritë e ekstremit të djathtë është shqetësues për të drejtat e njeriut, autoritetin moral të Amerikës etj.

Po ashtu Trump po vepron në kontrast të dukshëm me presidentët e mëparshëm. Paraardhësit e Trumpit filluan ose miratuan marrëveshje të tregtisë së lirë me Meksikën, Republikën Domenikane, Kili, Peru, Kolumbi, Panama dhe vendet e Amerikës Qendrore.

Grupi i 20 takimeve të enjten në Buenos Aires, ku Trump është planifikuar të marrë pjesë, i jep presidentit një mundësi për të ndryshuar tonin e tij në marrëdhëniet me udhëheqësit rajonalë.

Trump duhet të tregojë amerikanëve latine se Uashingtoni dëshiron të bëjë më shumë sesa vetëm presion ndaj qeverive autokratike të majta.

Christopher Sabatini është profesor në Shkollën e Universitetit të Kolumbias për Çështjet Ndërkombëtare dhe Publike, drejtor ekzekutiv i Global Americans.