MENU
klinika

Basketboll, Kombëtarja

Turpërohen vajzat, humbin me 112 pikë diferencë

17.11.2018 - 19:14

Që basketbolli shqiptar nuk është mirë, kjo dihet prej kohësh, por sot ka ardhur nga rezultatet më turpëruese që i kanë ndodhur ekipit tonë kombëtar të femrave.

Vajzat shqiptare janë mundur sot në mbrëmje 139-27 nga Hungaria, në ndeshjen e vlefshme për Ëomen Eurobasket 2019, sfidë e luajtur në sallën e lojërave “Feti Borova” pranë Tirana Olimpik Park dhe e vlefshme për Grupin C eliminator.

Kjo është humbja e pestë e Shqipërisë në këto eliminatore të Europianit në po kaq takime të luajtura, një tjetër humbje turpëruese e kombëtares kuqezi, që në të gjitha ndeshjet e zhvilluara ka pësuar disfata të rënda.

Shqipëri – Hungari, 27-139 (11-28, 8-31, 2-41, 6-39)

Vetëm 27 pikë të realizuara nga basketbollistet kuqezi janë vërtet shumë pak. Një humbje që konfirmon se basketbolli i femrave në vendin tonë është në një nivel shumë amator, pavarësisht blerjeve të lojtareve të huaja që bëhen nga ekipet.

Shqipëria: E.Bujari, Hasanaj, Sinani, Toska, Verri, Aliaj (6), G.Bujari (9), Gjoni, Lalaj (8), Palko, Xhanaj (4), Zykaj. Trajner: Viron Toska

Ndeshjet e Shqipërisë në Grupin C

Shqipëri – Rusi  37-122

Hungari – Shqipëri 137-48

Shqipëri – Lituani 61-119

Rusi – Shqipëri 148-35

Shqipëri – Hungari 27-139

21 nëntor, Lituani – Shqipëri, ora 17:30

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dështimi i Kombëtares U-16 femra

Vetëm humbje, basketbolli shqiptar në krizë