MENU
klinika

Pas revoltës vjeshtore të "Jelekverdhëve"...

Makron po humb mbështetjen e BE-së?

28.12.2018 - 12:51

Koncesionet e Makronit ndaj protestuesve “Jelekverdhë” nuk d0 t’i zgjidhë problemet…

Çfarë do të ndodhë me Francën pas revoltës vjeshtore të “Jelekverdhëve”?

Presidenti MaKron ka bërë tashmë lëshime të konsiderueshme për protestuesit, duke përfshirë edhe 100 euro shtesë në muaj për ata që marrinpagën minimale prej 1500 euro në muaj dhe pezullimin e një shume mbi pensionistët.

Deri më tani ai është shpërbluar me trazira të vazhdueshme (66,000 xhaketa të verdha marshuan më 15 dhjetor, ndërsa më 22 dhjetor numri u zvogëlua në rreth 30,000). Partia e Marine Le Pen, që ai e mundi në 2017, tani kryeson nëpër sondazhe.

Këto zgjedhje tani premtojnë të jenë jo vetëm një referendum për presidencën e Makronit, por një tregues nëse populli francez mbështet vizionin e presidentit të tyre për një Bashkim të fortë Europian.

Për shumë votues francezë, një pjesë e agjendës së tij të reformës është huazuar nga agjenda 2010 e Gjermanisë, e cila uli pensionet dhe përfitimet e papunësisë.

Në leksikun e tij, “reforma strukturore” do të thotë çfarë “Pa dhimbje s’ka përfitim”.Në politikë, Fituesit dhe humbësit janë shpesh njerëz të ndryshëm.

Marine Le Pen ka thënë së fundmi “Kur Makron ishte një kandidat, ata na thanë se ai ishte një profesionist, një ekspert në ekonomi… Në fakt, ai është një amator total, krejtësisht i papërgatitur dhe tërësisht i pavendosur”.

Si mund të përgjigjet Makron? Makronizmi gjithmonë mbështetej në supozimin se problemet e Francës burojnë nga mosnjohja e partnerëve të saj evropianë. Macron, në përputhje me rrethanat, u përpoq të dukej si një “progresiv”, ndërsa kundërshtarët si Le Pen dhe italiani Matteo Salvini ishin “nacionalistë”.

Por, ndarjet midis francezëve dhe evropianëve të tjerë duket të jenë në rritje. Udhëheqësit evropianë duket se e shohin kryengritjen e fundit si konfirmim të dëshirës së francezëve për ndryshim.

Pierre Person, një ndihmës i Macron, i përfshirë në planifikimin e strategjisë për zgjedhjet parlamentare të majit 2019, thotë se suksesi do të varet nga aftësia e partisë së tij për ta bërë funksionin mbrojtës të Europës të besueshme për votuesit.

Është e vështirë të shihet se si mund të funksionojë kjo: Partnerët evropianë të Francës, tashmë të kujdesshëm ndaj reformave të Macron, tani janë kaq rezistente saqë kur Këshilli Evropian u takua në mes të dhjetorit, propozimi i Macron për rritjen e buxhetit të BE u hodh poshtë me një deklaratë me një fjali.

Macron mund të jetë i gatshëm të marrë në konsideratë zërat e zemëruar të “Jelekverdhëve”.

Çuditërisht, trazirat në Francë deri më tani nuk e kanë bërë Brukselin  të kërkojë ndryshime në praktikat e qeverisjes së BE-së.

Nëse presidenti Makron do të fitojë betejën e tij me populistët, ai do të ketë nevojë për aleatë, dhe BE, duke marrë parasysh dallimet e saj me qeverinë populiste në Itali, duket se do të vazhdojë të jetë mbështetja e tij më e madhe. /konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Protestat në Francë

‘Jelekverdhët’ ja dolën!

Shqetësimet e Ministrit të Financave

‘Jelekverdhët’, katastrofë ekonomike për Francën