MENU
klinika

Deklarata e presidentit iranian

Rouhani: Sanksionet e SHBA janë “terrorizëm ekonomik”

08.12.2018 - 15:36

Presidenti iranian Hassan Rouhani e ka quajtur  vendimin e Presidentit të SHBA Donald Trump për të rivendosur sanksionet ekonomike kundër Teheranit një formë të “terrorizmit ekonomik”.

Duke folur në një konferencë rajonale të sigurisë në Teheran të shtunën, Rouhani tha se synimet e Shteteve të Bashkuara kundër Iranit ishin “evidente” kur Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015, e njohur edhe si Plani i Përbashkët i Përbashkët i Veprimit (JCPOA).

“Sanksionet e padrejta dhe të paligjshme amerikane kundër kombit iranian janë një shembull i qartë i terrorizmit”, tha ai në një miting, ku morën pjesë zyrtarë të lartë legjislativë nga Irani, Kina, Rusia, Turqia, Afganistani dhe Pakistani.

Ai gjithashtu akuzoi administratën Trump se po përpiqet të “frikësojë” vendet e tjera që duan të investojnë në Iran.

Në maj, Trump njoftoi vendimin e tij për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore. Kjo hapi rrugën për kthimin e sanksioneve të SHBA, të cilat erdhën në dy faza në gusht dhe nëntor.

Raundi i parë i sanksioneve synonte aviacionin e Iranit, si dhe tregtinë e arit dhe monedhës. Raundi i dytë në nëntor synonte eksportin e naftës dhe industrinë bankare.

Vendet dhe kompanitë jo amerikane përballen me dënime të ashpra nga SHBA nëse vazhdojnë të bëjnë biznes me Iranin. Megjithatë, SHBA bëri disa ​​lëshime në disa vende, duke u lejuar atyre të vazhdonin blerjen e naftës iraniane.

Sanksionet amerikane kanë çuar në uljen e investimeve të huaja në Iran në muajt e fundit, duke detyruar shumë kompani të mbyllin aktivitetin, duke shkaktuar gjithashtu që monedha iraniane të bjerë dhe të shkaktojë inflacion.

Sanksionet e SHBA, si dhe thirrjet e disa këshilltarëve të Trump për rrëzimin e regjimit iranian, kanë shkaktuar më shumë tensione mes dy vendeve.

Në tetor, Rouhani kishte akuzuar SHBA për të kërkuar ndryshimin e regjimit në vendin e tij.

Irani vazhdon të jetë pjesë e marrëveshjes bërthamore dhe inspektorët e Kombeve të Bashkuara kanë thënë vazhdimisht se Teherani vazhdon t’i përmbahet detyrimeve të saj në marrëveshjen shumëpalëshe.

Por Teherani gjithashtu ka lënë të kuptohet se do të braktisë marrëveshjen nëse vendi nuk do të përfitojë nga kjo ekonomi.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif tha “Niveli i shitjeve të armëve nga amerikanët është i pabesueshëm dhe shumë më tepër se nevojat rajonale dhe kjo nënkupton politikat shumë të rrezikshme të ndjekura nga amerikanët”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN