MENU
klinika

CNN

SHBA gati të dërgojë luftanije në Detin e Zi, ç’do të ndodhë?

06.12.2018 - 13:52

SHBA ka filluar të bëjë përgatitjet e nevojshme për të dërguar një anije luftarake në Detin e Zi, një lëvizje që vjen mes tensioneve të larta në rajon pas kapjes së anijeve të Ukrainës dhe ndalimit të marinarëve ukrainas.

Ushtria amerikane ka kërkuar që Departamenti i Shtetit të njoftojë Turqinë për planet e saj të mundshme për të dërguar një anije luftarake në Detin e Zi, tre zyrtarë americano per CNN se kjo është një masë  dhe një përgjigje ndaj veprimeve të Rusisë kundër Ukrainës në ngushticën e Kerçit, e cila lidh Detin e Zi dhe Detin e Azovit.

Nga ana e saj, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi të mërkurën se trupat e saj në Krimenë lindore, të cilat Moska e aneksoi  nga Ukraina në 2014, zhvilluan një stërvitje ushtarake me sistemet e raketave anti-ajrore Pantsir.

Ministria e Punëve të Jashtme ruse gjithashtu pretendoi të mërkurën se qeveria ukrainase kishte ndërmarrë “përgatitje aktive” për një ofensivë ushtarake në Ukrainën lindore.

Shtetet e Bashkuara duhet të njoftojnë Turqinë për kalimin përmes ngushticave sipas Konventës së Montreuksit, një traktat i vitit 1936.

Sipas rregullave të traktatit, vendet që nuk kanë një vijë bregdetare në Detin e Zi janë të detyruar t’i japin Turqisë së paku 15 ditë para njoftimin për kalimin e anijeve aty.

kolana e librave

Kjo ndërhyrje nga SHBA vjen në një periudhë tensionesh në rritjemidis Uashingtonit dhe Moskës për një sërë çështjesh.

Rusia sulmoi më 25 nëntor anijet e Ukrainës që lundronin në ngushticën Kerç, e cila lidh Detin Azov dhe Detin e Zi. Rusia sulmoi anijet detare ukrainase, më pas arrestimoi 24marinarë. Ukraina ka vendosur ligjin ushtarak për 30 ditë në disa rajone në mbarë vendin si përgjigje dhe ka ndaluar hyrjen e shtetasve rusë të moshës 16 deri në 60 vjeç në Ukrainë.

Veprimet e Rusisë nxitën presidentin Donald Trump të anullonte  një takim të planifikuar me presidentin rus Vladimir Putin gjatë G-20 në Argjentinë.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, duke folur në një konferencë të NATO-s në Bruksel të martën, tha se aleanca “do të zhvillojë kolektivisht një sërë reagimesh që t’u tregojnë rusëve që kjo sjellje është e

CNN

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase