MENU
klinika

Çmimi i Madh i Austinit

Marquez i pandalshëm, merr ‘pole-postion’-in e shtatë

14.04.2019 - 18:00

Marc Marquez vazhdon të dominojë në MotoGP dhe këtë e tregoi edhe në pistën e Austinit, në Teksas.

Në ndalesën e radhës së këtij Botërori, piloti spanjoll i Hondës fitoi “pole position”-in e tij të 7 në tokën amerikane, duke krijuar menjëherë një diferencë të dukshme me ndjekësit e tij.

Ai e përshkoi pistën me kohën 2 minuta, 3 sekonda e 787 të mijtat, duke lënë në vend të dytë rivalin e tij Valentino Rossi, ndërkohë që në vendin e tretë, duke plotësuar vijën e parë të nisjes, u rendit britaniku Cal Crachlow.

Nuk shkoi më shumë se vendi i 6 piloti tjetër i Yamaha, Maverik Vinales, i cili ka para vetes Jack Miller dhe Pol Espargarò.

konica sportkonica sport mobile

Provat kualifikuese ishin krejtësisht për t’u harruar për motorin Ducati, me Doviziozon që nuk shkoi më shumë se vendi i 13, ndërkohë që Lorenzo do të niset nga vendi i 11 në garë, për shkak të një problemi teknik të shfaqur në motorin e tij.

Më herët, Marquez deklaroi se disa probleme teknike të Hondas e pengonin atë të garonte si më parë, por duket se as ato nuk e ndalin dot spanjollin të triumfojë sërisht.

Renditja e plotë: