MENU
klinika

Paralajmërimi

Trump-Meksikës: Kontrolloni emigrantët!

22.05.2019 - 14:50

Presidenti amerikan Donald Trump tha të martën se Meksika po bënte pothuajse asgjë për të ndaluar emigrantët e paligjshëm që të mos vinin në kufirin jugor të SHBA dhe se së shpejti do të jepte një përgjigje.

“Qëndrimi i Meksikës është që njerëzit nga vendet e tjera, përfshirë Meksikën, duhet të kenë të drejtën të hyjnë në SHBA dhe se taksapaguesit amerikanë duhet të jenë përgjegjës për shpenzimet e mëdha që lidhen me këtë migrim të paligjshëm” tha Trump në Twitter.

Trump, i cili po vazhdon me ndërtimin e një muri përgjatë pjesëve të kufirit të SHBA-Meksikës, pasi dështoi për ta bërë Meksikën të paguajë siç kishte premtuar gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2016, nuk dha detaje për përgjigjen e tij të planifikuar.

Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment lidhur me postimin e Trump dhe nëse ai po i referohej një kërkese nga presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador.

kolana e librave

Lopez Obrador tha të hënën se Trump kishte bërë një angazhim për investimet amerikane në Amerikën Qendrore dhe Meksikë dhe kishte treguar interes për idetë e tij, por hapi tjetër ishte të nënshkruante një marrëveshje.

Trump muajin e kaluar kërcënoi të vendoste tarifa për makinat që vinin nga Meksika në Shtetet e Bashkuara nëse Meksika nuk ndihmonte Uashingtonin të merrej me situatën e imigracionit dhe drogës përgjatë kufirit.

Qeveria e SHBA-së ka thënë se zyrtarët e kufirit kanë kapur afro 99,000 njerëz që kalojnë kufirin jugor në vend në prill, shifra më e lartë që nga viti 2007 dhe zyrtarët e administratës Trump denoncojnë atë që ata e quajnë një krizë humanitare dhe të sigurisë.

Emigrantët në kufirin SHBA-Meksikë

Mbërritja e vazhdueshme e migrantëve në kufirin jugor ka shtuar punën në Dogana dhe Mbrojtjen Kufitare (BKP) të SHBA, dhe strehimi i një numri në rritje të emigrantëve menjëherë pas kalimit të tyre pa dokumente në SHBA është bërë një nga sfidat më të mëdha për zyrtarët e emigracionit dhe organizatat joqeveritare.

Administrata e Trump filloi ndarjen e mijëra familjeve emigrante vitin e kaluar sa herë që kalonin kufirin SHBA-Meksikë në mënyrë të paligjshme, dhe ndanin prindërit dhe fëmijët, me një politikë “zero tolerancë”.