MENU
klinika

Deklarata e presidentit amerikan

“Afganistani, laborator për terroristët”

02.07.2019 - 11:12

Presidenti Donald Trump tha se dëshiron të tërheqë trupat e SHBA nga Afganistani, por është i shqetësuar se pa një prani ushtarake amerikane, vendi mund të përdoret si bazë për sulmet terroriste në Shtetet e Bashkuara.

Në një intervistë për Fox News transmetuar të hënën, Trump tha se problemi me tërheqjen e 9,000 trupave të SHBA-së nga Afganistani, është se vendi është një “laborator për terroristët”.

“E quaj Harvardin e terroristëve”, tha Trump.

Ai përmblodhi bisedat që kishte patur me zyrtarët ushtarakë të SHBA-së duke u treguar atyre dëshirën e tij për të hequr trupat. Ai tha se ata paralajmëruan se do të ishte më mirë për të luftuar terroristët në Afganistan sesa në shtëpi.

Edhe nëse Shtetet e Bashkuara tërhiqnin trupat e veta, tha Trump, do të linin një prani “shumë të fortë të inteligjencës” në Afganistan.

Intervista me Trump u regjistrua gjatë fundjavës, përpara sulmeve të së hënës nga luftëtarët talebanë që vranë gjashtë vetë dhe plagosën 105 vetë në Kabul.

I dërguari i posaçëm i SHBA për Paqe Zalmay Khalilzad zhvilloi të hënën një raund të shtatë bisedimesh paqësore me talebanët në Katar, me qëllim që t’i jepte fund luftës 18-vjeçare.

Fokusi i bisedimeve të paqes ka qenë një kërkesë talebane që forcat e huaja të largohen dhe një kërkesë amerikane për një garanci se Afganistani nuk do të përdoret si një bazë për sulme në vende të tjera.

Shtetet e Bashkuara shkuan në luftë në Afganistan si reagim ndaj sulmeve të Nëntorit dhe Pentagonit të 11 shtatorit 2001, duke kërkuar të largonin militantët talebanë. Rreth 2,400 forca amerikane janë vrarë në konflikt.