MENU
klinika

Blerja e sistemit rus të mbrojtjes

Ministri turk: S-400 ishte domosdoshmëri

14.07.2019 - 09:55

Blerja e sistemit të raketave S-400 të Rusisë nuk ishte “një zgjedhje, por një domosdoshmëri”, sepse është nën kërcënim serioz, i tha ministri turk i mbrojtjes Shteteve të Bashkuara.

Komentet erdhën pas një dërgese të dytë të pajisjeve të nevojshme për S-400 në Turqi të shtunën.

SHBA ka nxitur me forcë Turqinë të tërhiqet nga marrëveshja  duke paralajmëruar Ankaranë se do të përballet me sanksione ekonomike, që thuhet se kushtojnë më shumë se 2 miliardë dollarë.

Ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar i tha homologut të tij amerikan Mark Esper në telefon të premten se blerja e sistemit të diskutueshëm të mbrojtjes nuk nënkupton një ndryshim në orientimin strategjik të vendit.

Turqia ishte nën “kërcënim serioz” dhe blerja e S-400s ishte e nevojshme, tha Akar, duke shtuar se ishte i detyruar të merrte masa kundër “sulmeve intensive” nga kufiri sirian, pasi kjo ishte një prioritet.

“Dorëzimi i Sistemit të S-400 rifilloi sot”, tha një deklaratë e ministrisë së mbrojtjes të shtunën.

Uashingtoni ka frikë nëse Ankaraja integron S-400 në mbrojtjen e saj, të dhënat rreth avionit luftarak të ndërtuar nga SHBA-të mund të rrjedhin përsëri tek rusët.

Akar i tha Esperit se Turqia ende po vlerësonte një përpjekje për të blerë sistemin e mbrojtjes ajrore të Patriotit në SHBA dhe një përkeqësim i marrëdhënieve dypalëshe nuk do t’i shërbente interesave të asnjërit vend.

Zyrtarët amerikanë i kërkuan Turqisë të blinte raketa Patriot dhe jo S-400 nga Moska.

Por Ankaraja tha se Shtetet e Bashkuara refuzuan të shesin Patriotët në Turqi dhe kjo çoi në kërkimin e shitësve të tjerë. Rusia ofroi një marrëveshje më të mirë, shtoi ajo.

Marrëveshja S-400 e Turqisë me Rusinë gjithashtu ka shtuar shqetësimet e perëndimorëve se Turqia po shkon më pranë sferës së ndikimit të Moskës.

Ankaraja ka refuzuar të përkulet ndaj presionit nga Uashingtoni, duke këmbëngulur se zgjedhja e pajisjeve mbrojtëse për të blerë është një çështje e sovranitetit kombëtar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sistemi i shumëpërfolur i mbrojtjes

Turqi/ Javën tjetër dërgesat e para të sistemit rus