MENU
klinika

Letra e ish-kryeminstres

Margaret Thatcher donte që Britania të largohej nga BE?

29.09.2019 - 16:28

Ish-kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Margaret Thatcher, thuhet se e ka mbështetur idenë e largimit të Britanisë nga BE, sipas disa të dhënave të reja.

Ish-udhëheqësja e Konservatorëve dëshironte ta shndërronte Mbretërinë e Bashkuar në një ekonomi të taksave të ulëta si Singapori, ka thënë biografi i saj Charles Moore.

Libri, i titulluar ‘Herself Alone’, hedh dritë mbi çështje të tilla si kush ka luajtur një rol në rrëzimin e saj, dhe saktësisht se çfarë mendoi ajo për BE-në.

Disa pjesë nga romani pohojnë se ajo u kishte thënë miqve se Britania e Madhe do të ishte ‘më mirë jashtë BE-së, pasi të ishte larguar nga detyra.

Disa pjesë të botuara në The Telegraph, nxjerrin në pah një letër të zbuluar nga Moore në 1992, menjëherë pasi Thatcher u bë kryeministre.

Ajo i shkruajti deputetit të ndjerë euroskeptik konservator Sir Teddy Taylor se Mbretëria e Bashkuar do të ishte më mirë jashtë bllokut.

Ajo tha: ‘Unë personalisht do të mendoja se është jashtëzakonisht e rëndësishme që ata që kanë qenë shumë dyshues në lidhje me ndërmarrjen evropiane duhet të kenë një lloj strategjie alternative të përcaktuar qartë.

“Kam ndjerë gjithmonë se përgjigjja më e mirë për ne ishte të ishte një lloj tregtie falas dhe jo ndërhyrëse si ‘Singapori’ jashtë Evropës”, thuhet aty. Ajo vazhdoi duke thënë se kishte një “ndjenjë” se një skemë si kjo do të ishte “shumë revolucionare”.

Beteja e saj me BE-në, sidoqoftë, është diçka që përcaktoi lidershipin e saj, dhe qëndrimi i saj gjithnjë e më anti-BE ishte diçka që çoi në rrëzimin e saj.

Sidoqoftë, libri pretendon gjithashtu se Thatcher u kishte thënë shumë njerëzve që Britania e Madhe duhej të linte BE-në, por ua kishte thënë atyre si sekret.

Mendohet se pikëpamjet e saj kryesisht filluan të ndryshojnë kur ajo filloi në qeveri dhe në 1980. Pikëpamjet e saj më të fundit mbi BE erdhën në 2002, në librin e saj Statecraft, ku ajo sugjeroi që monedha e vetme evropiane po përpiqej të krijonte një ‘super shtet’.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Politikanet më të fuqishme

Femrat që ‘sundojnë’ Evropën