MENU
klinika

Paralajmërimi i Rouhanit

Presidenti iranian: Na qëndroni larg

22.09.2019 - 12:52

Presidenti iranian ka paralajmëruar se forcat e huaja po kërcënojnë sigurinë e Gjirit, pasi SHBA tha që ishte duke vendosur trupa në rajon.

Hassan Rouhani tha se forcat e huaja gjithmonë kishin sjellë “dhimbje dhe mjerim” . SHBA po dërgon më shumë trupa në Arabinë Saudite pas një sulmi në objektet e naftës Saudite, për të cilin të dy vendet fajësojnë Iranin.

Rouhani foli në përvjetorin e fillimit të luftës Irani-Irak 1980-1988. “Forcat e huaja mund të shkaktojnë probleme dhe pasiguri për njerëzit tanë dhe rajonin tonë,” tha ai në fjalimin televiziv.

Ai e quajti vendosjen e forcave të tilla në të kaluarën një “katastrofë” dhe u tha atyre “të qëndrojnë larg”.

Presidenti tha edhe se do të paraqitet në Kombet e Bashkuara, e cila fillon të martën pjesën kryesore të asamblesë së saj të përgjithshme në New York.

Rouhani tha që Irani ishte “gati për të hequr dorë nga gabimet e kaluara” të bëra nga fqinjët rajonalë. “Në këtë moment të ndjeshëm dhe të rëndësishëm historik, ne u njoftojmë fqinjëve tanë, se ua shtrojmë dorën e miqësisë dhe vëllazërimit”, tha ai.

Rebelët Houthi në Jemen gjithashtu kanë bërë një iniciativë paqeje, duke thënë se ata do të përfundonin të gjitha sulmet ndaj Arabisë Saudite me kusht që mbretëria dhe aleatët e saj të bënin të njëjtën gjë.

Këtë vit ka patur tension të vazhdueshëm midis SHBA-së dhe Iranit, pas heqjes dorë nga Presidenti Donald Trump nga një marrëveshje që synon të kufizojë aktivitetet bërthamore të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

Acarimi i  fundit u shkaktua nga sulmet me avionë dhe raketa në objektet e naftës saudite në Abqaiq dhe Khurais në 14 shtator. Rebelët Houthi të lidhur me Iranin Jemenin thanë se kishin kryer sulmet, por të dyja SHBA dhe Arabia Saudite, rivalja kryesore rajonale e Iranit, thanë që Irani ishte pas tyre, diçka që Teherani e ka mohuar.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN