MENU
klinika

Rezultatet

Zgjedhjet në Rusi/ Humbje e thellë për partinë e Putinit

09.09.2019 - 13:26

Kandidatët pro-Kremlin kanë pësuar humbje në zgjedhjet lokale në Moskë.

Edhe pse partia e presidentit Rusia e Bashkuar ruajti shumicën e saj, pjesa e saj e vendeve në këshillin e qytetit me 45 vende u zvogëlua nga 40 në 25. Partia Komuniste mori 13 vende, nga pesë që mori herën e fundit, ndërsa partia A Just Russia fitoi tre vende. Të dy partitë shihen si kundërshtarë të Kremlinit.

Të katër kandidatët nga Yabloko, partia më e vjetër liberale e Rusisë, fituan rrethet e tyre. Yabloko ishte e vetmja parti e vërtetë e pavarur e lejuar në votimin në Moskë.

Kandidatët e Rusisë së Bashkuar të gjithë garuan si “të pavarur” nominalë në një përpjekje të dukshme për t’u distancuar nga partia e tyre gjithnjë e më shumë jopopullore.

Andrei Metelsky, i cili kryeson degën e Rusisë së Bashkuar në Moskë, e përshkroi humbjen e tij zgjedhore si “të pakëndshme”.

Zgjedhjet pasuan një protestë në verë në Moskë kundër refuzimit të Kremlinit për të lejuar kandidatët aleatë me Alexei Navalny, politikanin e shquar të opozitës, të merrnin pjesë në zgjedhje. Më shumë se 2.500 njerëz u arrestuan nga policia.

Michelle Bachelet, shefi i të drejtave të njeriut të Kombeve të  Bashkuara, kërkoi një hetim të hënën mbi akuzat e forcës së tepërt të përdorur nga policia ruse për të prishur protestat paqësore.

Raportet thanë se Kremlini kishte ndaluar kandidatët e opozitës pasi votimi i brendshëm tregoi se ata do të fitonin të paktën nëntë vende.

Navalny, 43 vjeç, i konsideroi zgjedhjet e këshillit të qytetit si një referendum për Rusinë e Bashkuar dhe Putin. Ai u bëri thirrje votuesve që të votojnë për sfiduesit më të fortë të Rusisë së Bashkuar, edhe nëse ata përfaqësonin parti politike për të cilat ata nuk do të votonin normalisht, siç janë komunistët.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Bie popullariteti sipas sondazheve

Pse rusët nuk besojnë më tek Putini?