MENU
klinika

Rreziku që vjen nga mikrobet orale

Sëmundja që kërcënon ata që neglizhojnë të lajnë dhëmbët

23.04.2024 - 10:16

Ruajtja e ekuilibrit në bakteret orale mund të zvogëlojë rrezikun e shumë sëmundjeve, duke përfshirë kancerin, sipas Mingyang Song, Profesor i Asociuar i Epidemiologjisë Klinike dhe Ushqyerjes në Shkollën e Shëndetit Publik TH Chan të Harvardit.

Sipas një njoftimi për shtyp nga shkolla, profesori ishte i ftuar së bashku me ekspertë të tjerë për të shpjeguar lidhjen e shëndetit të gojës, mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve me shëndetin e përgjithshëm.

“Ndryshimet në mikrobiomën e gojës mund të shkaktojnë inflamacion sistemik dhe në mënyrë indirekte të rrisin rrezikun e sëmundjes”, sipas Dr. Song.

Përveç kësaj, profesori paralajmëroi për rrezikun e mikrobeve orale që udhëtojnë përmes qarkullimit në pjesë të tjera të trupit dhe rrisin rrezikun e sëmundjeve të tilla si diabeti , sëmundjet e zemrës, sëmundja e Alzheimerit dhe lloje të ndryshme të kancerit.

Profesori përmendi studime të mëparshme, të cilat kishin hedhur dritë mbi efektet e çekuilibrit në mikroflora të gojës në rritjen e shanset për kancer të stomakut dhe të ezofagut/

Një studim zbuloi se njerëzit me periodontitis kishin një rrezik 43% dhe 52% më të lartë të kancerit të ezofagut dhe stomakut, përkatësisht, krahasuar me njerëzit pa sëmundje periodontale, dhe se humbja e dy ose më shumë dhëmbëve rrit rrezikun e kancerit të stomakut me 33%.

Një studim tjetër zbuloi se njerëzit me periodontitis kanë një rrezik 17% më të lartë të polipeve të dhëmbëzuara, polipi i dytë më i rrezikshëm që mund të bëhet malinj.

Në veçanti, humbja e të paktën katër dhëmbëve shumëfishoi shanset për polip të dhëmbëzuar me 20%.

Pra, përfundoi Song, shëndeti i mirë oral me një mikrobiome të ekuilibruar është gjithçka. Sipas tij, lëvizjet për ta arritur këtë përfshijnë vizitat e rregullta te dentisti, larja e duhur dhe e shpeshtë, përdorimi i fillit dentar dhe shpëlarjes së gojës në baza ditore, gjithmonë i kombinuar me një mënyrë jetese të përgjithshme të shëndetshme me një dietë të ekuilibruar, ushtrime fizike dhe shmangia e duhanit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Intervistë/ Dr. Benarda Beqaraj

A dëmtohen dhëmbët tuaj nga fasetat?