MENU
Nga diplomati Wolfgang Ischinger

Duhet t’i shkëpusë Gjermania lidhjet me Amerikën?

Nga The Economist

Pse kryeministrat në Australi nuk “mbijetojnë”?

Që nga viti 2007 asnjë kryeministër i vetëm nuk ka mbijetuar një mandat të plotë...

A do të zëvendësojë Kina SHBA-në?

SHBA-Pakistan po “ndahen” përfundimisht?

Më 1 shtator, disa ditë para se sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo gjenerali Joseph...

Dossier

Turqia dhe marrëdhëniet e saj me shtetet e tjera

Mardhëniet Shqipëri-Turqi Turqia është e njohur si një urë mes Azisë dhe Evropës, që laget...

Nga New York Times

A do të vijë ndonjëherë demokracia në Siri?

Sulmi i afërt i regjimit të Asadit në Idlib do të fuqizojë xhihadistët dhe do...

A mësohet demokracia?

Deklarata e lamtumirës së John McCain para vdekjes…

Para se të vdiste, Senatori John McCain shkroi një deklaratë lamtumire ndaj bashkëqytetarëve të “republikës...

Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…

Blloku i ASEAN, është pjesë e Azisë Jugore, i përbërë nga Brunei Darussalam, Kamboxhia, Indonezia,...

Një samit javën e ardhshme

Pse Afrika ka nevojë për Kinën?

Udhëheqësit afrikanë do të shtojnë kërkesat e tyre për më shumë investime nga Kina javën...

Nga New York Times

Trump, Erdogan dhe rendi i ri botëror

Administrata e Trump nuk duhet të zgjedhë hapa drastikë dhe destabilizues për të ushtruar presion...

Deklarata e Merkel në Nigeri

Rrini në vendet tuaja, rrugët e Gjermanisë nuk janë me flori!

Angela Merkel u ka thënë nigerianëve, në një vizitë në Nigeri ditën e djeshme se...

Një marrëveshje e re

Edhe Greqia në “kurthin” e Kinës…

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias dhe Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi nënshkruan të...

Një bazë ushtarake në Afganistan

Terrorizmi/ Kina ‘i jep një dorë’ Afganistanit

Kina ka pohuar se ka në plan të ndërtojë një bazë ushtarake në Afganistan, pasi...