MENU
klinika
Një bazë ushtarake në Afganistan

Terrorizmi/ Kina ‘i jep një dorë’ Afganistanit

Një sulm i mundshëm kimik

Turqia, Rusia, Irani në mbrojtje të Sirisë

Situata në Idlib, Siri, ka përforcuar idenë se kohët e fundit si me militantët po...

Një vizitë së shpejti

Merkel, muza edhe e nigerianëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka planifikuar një vizitë në Abuja të kryeqytetit të Nigerisë të...

Përpjekjet për denuklarizimin

A është Kina ”fajtore” për situatën në Korenë e Veriut?

Presidenti i SHBA Donald Trump ka sulmuar Kinën duke e akuzuar se Kina po pengon...

Nga New York Times

Trump, komandanti i frikës…

Gjatë fushatës presidenciale, në pranverën e vitit 2016, Donald Trump u ul për një intervistë...

Kandaja duhet të vendosë

Pse Kanadaja s’do të jetë pjesë e marrëveshjes SHBA-Meksikë?

Marrëveshja tregtare midis SHBA dhe Meksikës, njoftuar nga Presidenti Donald Trump të hënën vendos në...

Skepticizmi i Perëndimit

“Austria mund të na tradhtojë me Rusinë”

Duke iu bashkuar shqetësimit në rritje midis agjencive të inteligjencës perëndimore rreth lidhjeve të ngushta...

Ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së

Sukseset dhe dështimet e nobelistit Kofi Annan…!

Kofi Annan ndërtoi një reputacion si diplomat shumë i besuar në botë, por skandali “Naftë...

Shuhet në moshën 80-vjeçare

Ndërron jetë Kofi Annan, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB-së

Ish sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare, dhe...

Përplasja pas arrestimit të pastorit

Pesë shpjegime mbi krizën mes Uashingtonit dhe Ankarasë

Pak muaj më parë, marrëdhëniet mes Uashingtonit dhe Ankarasë i ngjanin qetësisë që i paraprin...

Andrew Brunson, "molla e sherrit"

Prifti që shkaktoi përplasjen SHBA-Turqi

Andrew Brunson është një prift protestant që ka shkaktuar përçarje mes Uashingtonit dhe Ankarasë. Më...

Gabimet që janë bërë...

Nënvlerësimi i Trump nga Erdogan

Kanë qenë të shumtë ata që e kanë nënvlerësuar aftësitë e Trump, por të gjithë...