MENU
klinika
Nga New York Times

Kina, një kërcënim edhe për Hong-Kong-un

Një ese akuzash

Clinton nuk pranon humbjen, sulmon ashpër Trump

Duket se Hillary Clinton e ka ende të vështirë që të pranojë humbjen në zgjedhjet...

Përplasja SHBA-Kinë

Trump ‘gjunjëzon’ Kinën/ Hap zyrtarisht front lufte

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, duket se ka zyrtarizuar ‘luftën’ tregtare me Kinën. Shtetet e...

Ende larg zgjidhjes

A do ta zgjidhë takimi Rusi-Turqi çështjen e Idlibit?

Moska dhe Ankara duhet ta trajtojnë me kujdes krizën e Idlibit në Siri, tha kreu...

Nga Project Syndicate

Trump një kërcënim për konfliktin izraelito-palestinez

Për palestinezët rezultati i konfliktit izraelito-palestinez, është tepër i rëndësishëm. Në vend që të gjendet...

Albert Çaçi

Ndryshimi i armikut

Historia ka dëshmuar se bota ka patur gjithmonë nevojë për armiq. Mbi këtë bazë formohen...

Ndihma për rindërtimin e vendit

Gjermania “shpëtimtare” edhe e Irakut

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen ishte të shtunën në Irak për të...

Deklarata e ministres franceze

A mund të mbështetet Franca tek SHBA?

SHBA është një aleat i afërt për Francën, por vendi evropian kërkon autonomi strategjike kontinentale...

"Nuk është kjo prioritet"

Pse koreano-jugorët janë skeptikë për takimin me Veriun?

Duket se marrëdhëniet mes Koresë së Veriut dhe Jugut po përmirësohen nisur edhe nga angazhimi...

Analizë nga Project Syndicate

Ëndrrat mesjetare të Putinit…

Ndërsa shumica e botës bën ndryshime për padrejtësitë sociale dhe politike të së kaluarës, Rusia...

Nga New York Times

Kina, ende republika e mizorëve…

Edhe kur ekonomia e Kinës të bëhet më e madhja në botë, përsë ajo do...

Një konflikt ende i pazgjidhur

Çfarë i pengon marrëdhëniet Indi-Pakistan?

Kur Imrah Khan u bë kryeministër i Pakistamit, u rritën prirshmëritë se ndoshta konflikti me...