MENU
klinika
Albert Çaçi

Rusi-Israel, një ekuilibër i rrezikuar

Ka më shumë se një të dyshuar

Sulmet në Iran/ Kush janë fajtorët e masakrës?

Udhëheqësi i Iranit Ajatollah Ali Khamenei dënoi sulmin në qytetin jugperëndimor të Ahvaz, duke fajësuar...

Nga New York Times

Kush është miliarderi që mund të rrëzojë Trump nga froni?

Duhet një miliarder për të njohur një miliardier. Po sikur një miliarder të “rrëzojë” një...

Dossier/ Lufta e dytë e ftohtë

Epoka Putin, kërcënim për ekzistencën e Trump…

Lufta e Dytë e Ftohtë Për gati dy dekada, marrëdhëniet SHBA-Rusi kanë qenë tepër të...

Dossier/ The New Yorker

Si ndërhyri Rusia në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA?

Rusia “bën lëmsh” Amerikën… Më 12 prill 1982, Yuri Andropov, kryetari i Komitetit për Sigurinë...

Militantët islamikë

Iran/ Sulm me armë në paradën ushtarake

Sulm me armë në një paradë ushtarake në Iran, ndërsa raportohet për disa viktima. Mësohet...

"Lufta" SHBA-Kinë

Kina duhet të heqë dorë sa është në kohë…

Nëse Kina i përgjigjet tarifave të fundit të tregtisë së Donald Trump duke ndaluar eksportimin...

Nga New York Times

Demokracia do të na befasojë përsëri…

Duke shëtitur në Akropoli  në Athinë, natyrshëm mund të të kujtohen fjalët e Samuel Beckett:...

S'ka mbaruar akoma...

Beteja e Idlibit/ Caktohen kufijtë e zonës së çmilitarizuar

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se “kufijtë konkretë” të zonës së çmilitarizuar janë...

Ambasadorja e SHBA në OKB

‘Amerika s’ka ndryshuar qëndrim për Kosovën’

Çështja e ndryshimit të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë ka është komentuar edhe nga ambasadorja...

Përsëri sanksione

SHBA “dënon” Kinën për blerjen e armëve ruse

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze për shkak të blerjes së avionëve ushtarakë rusë...

Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

Bashkimi Evropian po përpiqet të arrijë marrëveshje lidhur me migracionin me vendet e Afrikës veriore...