MENU
klinika
Aq e rëndë sa kriza në Mesdhe

Venezuela, kulmi i krizës së migracionit

70-vjetori i qeverisë koreane

Pse Xi Jinping ka refuzuar të shkojë në Korenë e Veriut?

Presidenti Xi Jinping i Kinës do të dërgojë një zyrtar të lartë në Korenë e...

Interesat e fshehura të Britanisë

A mundet Afrika të “mbushë boshllëkun” e Britanisë në BE?

Ndërkohë që mediat britanike diskutojnë udhëtimin e Theresa May në Afrikë javën e kaluar, edhe...

Trump xheloz për Kim Jong

‘Dua t’më japin vëmendje ashtu si bëjnë koreanët për liderin e vet’

Për Trump protestat duhet të ndalohen me ligj. Ai kërkon që njerëzit ta dëgjojnë me...

Profil:Klemens Von Meternik

Udhëheqësi i madh drejt altarit të dijes…

Klemens Von Meternik (Klemens Wenzel Nepomuk Lothar von Mettrenich), ka qenë kont, dhe nga viti...

Nga diplomati Wolfgang Ischinger

Duhet t’i shkëpusë Gjermania lidhjet me Amerikën?

Sa më shumë Donald Trump qëndron në detyrë, aq më i lartë është rreziku që...

Nga The Economist

Pse kryeministrat në Australi nuk “mbijetojnë”?

Që nga viti 2007 asnjë kryeministër i vetëm nuk ka mbijetuar një mandat të plotë...

A do të zëvendësojë Kina SHBA-në?

SHBA-Pakistan po “ndahen” përfundimisht?

Më 1 shtator, disa ditë para se sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo gjenerali Joseph...

Dossier

Turqia dhe marrëdhëniet e saj me shtetet e tjera

Mardhëniet Shqipëri-Turqi Turqia është e njohur si një urë mes Azisë dhe Evropës, që laget...

Nga New York Times

A do të vijë ndonjëherë demokracia në Siri?

Sulmi i afërt i regjimit të Asadit në Idlib do të fuqizojë xhihadistët dhe do...

A mësohet demokracia?

Deklarata e lamtumirës së John McCain para vdekjes…

Para se të vdiste, Senatori John McCain shkroi një deklaratë lamtumire ndaj bashkëqytetarëve të “republikës...

Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…

Blloku i ASEAN, është pjesë e Azisë Jugore, i përbërë nga Brunei Darussalam, Kamboxhia, Indonezia,...