MENU
klinika
Merkel kërkon marrëveshje

BE kërkon ‘ndihmë’ nga Afrika për çështjen e emigracionit

Një projekt i përbashkët

Çfarë planesh po ‘thurin’ Kina, Pakistani dhe Arabia Saudite?

Pakistani ka ftuar Arabinë Saudite që të investojë në korridorin e infrastrukturës së financuar nga...

Edhe një kandidat që i ngjason Trump

Zgjedhjet për president në Brazil po na kujtojnë SHBA…

Votuesit brazilian muajin e ardhshëm do të zgjedhin një president të ri. Jair Bolsonaro i...

Nuk do të ndërtojë murin për migrantët

Ministri spanjoll refuzon këshillat e Trump

Ministri i Jashtëm spanjoll Josep Borrell thotë se Presidenti i SHBA Donald Trump sugjeroi që...

Spekulime për takim

Mes SHBA dhe Iranit do të ketë armëpushim?

Shtetet e Bashkuara po kërkojnë të negociojnë me Iranin për programin e raketave balistike të...

Një bazë ushtarake

Pse po “trembet” Rusia nga planet e reja SHBA-Poloni?

Të martën, Presidenti i SHBA, Donald Trump dhe homologu i tij polak, Andrzej Duda, sygjeruan...

Albert Çaçi

A e përballon Kina një luftë të ftohtë?

SHBA vendosi pardje  një taksë doganore prej  200 miliardë dollarësh për mallrat e  importit nga  Kina.  Në...

Shpërfill Këshillin e Sigurisë

Këshilltari më i mirë i sigurisë për Trump? Vetvetja…

Duhet pranuar se politika e jashtme e presidentit amerikan Donald Trump, trajtimi shpeshherë impulsiv i...

Sirianët nuk i besojnë

Putin dhe Erdogan nuk e ‘shpëtojnë’ dot Sirinë…

Sirianët nuk besojnë se një marrëveshje e re ruso-turke, mund të ndalojë përfundimisht një luftë...

Deklaratat

Me sytë nga Koretë/ Fundi i ‘epokës’ së raketave?

Koreja e Veriut tha se do të mbyllë një strukturë kyçe të testimit të raketave...

Detajet ende të paqarta

Rrëzohet avioni/ Rusia fajëson Izraelin për 15 viktimat

Rusia ka thënë se një nga avionët e saj ushtarakë në Siri është rrëzuar, dhe...

Nga The Economist

Takimi ndër-korean, shansi i fundit për paqe

Presidenti Moon Jae-in i Koresë së Jugut u përshëndet nga turma koreano-veriorësh që thërrisnin “Bashkimi...