MENU
klinika
Nga New York Times

Për të shkatërruar Iranin, duhet shpëtuar Idlibi

Deklarata e Makron

Franca përballet me të kaluarën, pranon torturat ndaj Algjerisë

Franca ka pranuar zyrtarisht për herë të parë se ka kryer tortura të vazhdueshme gjatë...

Shqetësohen shtetet baltike

Aleanca Kinë-Rusi, rrezik i madh për Perëndimin

Ushtrimet ushtarake të Rusisë me Kinën këtë javë u përqendruan në kundërshtimin e Shteteve të...

A duhet përmbysur regjimi?

Është koha që SHBA të ndihmojë Venezuelën…

Nikki Haley, ambasadorja amerikane për Kombet e Bashkuara i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së...

Konflikti për ishujt Kuril

Japonia refuzon paqen me Rusinë

Për më shumë se 70 vjet, Rusia dhe Japonia kanë qenë në konflikte mbi ishujt...

Analizë nga Project Syndicate

Politikanët do t’i nënshtrohen ”Ligjit të xhunglës”

Multilateralizmi i referohet bashkëpunimet të disa shteteve, për një qëllim të përbashkët. Por duket se...

Një epokë e re për marrëdhëniet mes tyre

Rusi-Kinë bashkojnë forcat kundër SHBA-së

Presidenti kinez Xi Jinping dhe homologu i tij rus Vladimir Putin kanë premtuar të forcojnë...

Etiopia dhe Eritrea bëjnë paqe

Dy vendet afrikane rihapin kufijtë pas 20 vjetësh

Pika kryesore e kalimit midis dy vendeve armike të Afrikës, Etiopia dhe Eritrea do të rihapen...

Ç'do të diskutohet?

A do të bëhen bashkë ‘tre musketierët’?

Presidenti i SHBA.-së Donald Trump mori një letër “shumë të ngrohtë dhe shumë pozitive” nga...

Një konflikt i mundshëm me Rusinë

Gjermania s’mund të rrijë duarkryq përball Sirisë

Qeveria gjermane tha të hënën se ishte në bisedime me aleatët e saj për një...

'SHBA larg Sirisë'

Turqia, Rusia, Irani kundër SHBA

Konfliktet në Idlib e bënë samitin në Teheran të merrte shumë rëndësi. Në prag të...

Nga New York Times

Obama u kthye!

Në nëntor të vitit 2016, në një pasdite të nxehtë të humbjes së Hillary Clinton,...