MENU
klinika
A mësohet demokracia?

Deklarata e lamtumirës së John McCain para vdekjes…

Stabiliteti në rajon

Shtatë sfidat e së ardhmes…

Blloku i ASEAN, është pjesë e Azisë Jugore, i përbërë nga Brunei Darussalam, Kamboxhia, Indonezia,...

Një samit javën e ardhshme

Pse Afrika ka nevojë për Kinën?

Udhëheqësit afrikanë do të shtojnë kërkesat e tyre për më shumë investime nga Kina javën...

Nga New York Times

Trump, Erdogan dhe rendi i ri botëror

Administrata e Trump nuk duhet të zgjedhë hapa drastikë dhe destabilizues për të ushtruar presion...

Deklarata e Merkel në Nigeri

Rrini në vendet tuaja, rrugët e Gjermanisë nuk janë me flori!

Angela Merkel u ka thënë nigerianëve, në një vizitë në Nigeri ditën e djeshme se...

Një marrëveshje e re

Edhe Greqia në “kurthin” e Kinës…

Ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias dhe Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi nënshkruan të...

Një bazë ushtarake në Afganistan

Terrorizmi/ Kina ‘i jep një dorë’ Afganistanit

Kina ka pohuar se ka në plan të ndërtojë një bazë ushtarake në Afganistan, pasi...

Një sulm i mundshëm kimik

Turqia, Rusia, Irani në mbrojtje të Sirisë

Situata në Idlib, Siri, ka përforcuar idenë se kohët e fundit si me militantët po...

Një vizitë së shpejti

Merkel, muza edhe e nigerianëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka planifikuar një vizitë në Abuja të kryeqytetit të Nigerisë të...

Përpjekjet për denuklarizimin

A është Kina ”fajtore” për situatën në Korenë e Veriut?

Presidenti i SHBA Donald Trump ka sulmuar Kinën duke e akuzuar se Kina po pengon...

Nga New York Times

Trump, komandanti i frikës…

Gjatë fushatës presidenciale, në pranverën e vitit 2016, Donald Trump u ul për një intervistë...

Kandaja duhet të vendosë

Pse Kanadaja s’do të jetë pjesë e marrëveshjes SHBA-Meksikë?

Marrëveshja tregtare midis SHBA dhe Meksikës, njoftuar nga Presidenti Donald Trump të hënën vendos në...