MENU
klinika
Etiopia dhe Eritrea bëjnë paqe

Dy vendet afrikane rihapin kufijtë pas 20 vjetësh

Ç'do të diskutohet?

A do të bëhen bashkë ‘tre musketierët’?

Presidenti i SHBA.-së Donald Trump mori një letër “shumë të ngrohtë dhe shumë pozitive” nga...

Një konflikt i mundshëm me Rusinë

Gjermania s’mund të rrijë duarkryq përball Sirisë

Qeveria gjermane tha të hënën se ishte në bisedime me aleatët e saj për një...

'SHBA larg Sirisë'

Turqia, Rusia, Irani kundër SHBA

Konfliktet në Idlib e bënë samitin në Teheran të merrte shumë rëndësi. Në prag të...

Nga New York Times

Obama u kthye!

Në nëntor të vitit 2016, në një pasdite të nxehtë të humbjes së Hillary Clinton,...

Peisazhi politik po ndryshon

Pse në Brazil po shtohet radikalizmi?

Jair Bolsonaro, kandidati i diskutueshëm i krahut të djathtë që kryesonte sondazhet në zgjedhjet e...

70-vjetori pa raketa

Më në fund pak paqe në Korenë e Veriut…

Koreja e Veriut ka mbajtur një paradë të madhe ushtarake, e para që kur nisën...

Të tjera kërcënime

Trump:Do të shkaktoj rrënimin e Kanadasë

Duke u kthyer në retorikën e tij të ashpër, Presidenti i SHBA, Donald Trump paralajmëroi...

Nga The Economist

Malajzia i thotë ‘JO’ Kinës

Në gusht, tre muaj pasi koalicioni i tij opozitar e kaloi partinë malajziane që kishte...

'SHBA e ftuara e nderit'

Pas Turqisë, Amerika po kthehet nga Greqia

Ndërkohë që lidhjet ndërmjet SHBA dhe Turqisë janë kthyer në një konflikt që acarohet dita-ditës,...

Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen

Shtetet e Bashkuara vazhdimisht dërgojnë mesazhe në Iran për të filluar negociatat, tha presidenti iranian...

Radha e Francës...

Të gjithë po i hedhin lekët në qiell…

Franca sinjalizoi se gara hapësinore e shekullit 21 po kalon në një fazë të re,...